А VERBA понад водою - Культура - dt.ua

А VERBA понад водою

22 лютого, 16:38 Роздрукувати Випуск №7, 23 лютого-1 березня

У березні традиційно відзначають Міжнародний день театру: низка столичних весняних прем'єр, вочевидь, багатьох потішить вишуканістю, образністю — театральністю.

VERBA

"Коханець" 

Малий театр. Прем'єра — 1 березня

Першопрочитання відомої п'єси Гарольда Пінтера — українською мовою. Цей проект столичний Малий театр здійснює в рамках ініціативи Британської Ради в Україні, яка полягає в заохоченні молодих українських режисерів до творення вистав на основі текстів британських класиків та сучасників. Такий шанс випав режисерці Наті Бударіній: вона опинилася серед переможців конкурсних перегонів. Отже, їй і доведеться розплітати тугий вузол пінтерівської любовної колізії: чоловік, дружина, коханець, а можливо, чоловік і коханець — одна й та сама особа? 

Загалом, цю п'єсу дуже люблять режисери як економічно вигідний матеріал для антрепризних постановок. Зокрема, режисер Володимир Мірзоєв постійно повертається до "Коханця", змінюючи акторів і майданчики. 

До цієї ж п'єси в Україні колись звертався Роман Віктюк — як до антрепризного проекту (для Євгена Паперного). 

Тепер маємо спробу вистави "антиантрепризної", а, швидше, — експериментальної, філософської. Втім, не варто забігати наперед, дочекаємося й побачимо її в перший день весни — у Малому театрі. 

Семь премьер - Любовник
"Коханець"

"Сторонні серед нас"

Національний театр ім.І.Франка. Прем'єра — 24 березня

П'єса сучасного канадського драматурга Аарона Бушковськи — першопрочитання на українській сцені. Режисер — Петро Ільченко. В одній із головній ролей — Галина Яблонська. Прем'єру очікували ще на початку року, але графік змінився, і тепер її призначено на березень. У цій п'єсі розгортається історія сімейних взаємин, конфліктів поколінь, передчуття втрат, осмислення минулого та сподівання на майбутнє. У прем'єрі зустрінуться франківці різних поколінь: буквально напередодні сторіччя рідного театру. 

Семь премьер - театр ивана франко
the-village.com.ua

"Саломея"

Молодий театр. Прем'єра — 27 лютого, 15 березня

Культовий текст Оскара Вайлда, одноактна трагедія 1891 року. П'єса, що породила довкола себе цілі окремі світи — музичний, сценічний, хореографічний. Як відомо, на початку 90-х XIX століття у Лондоні роль Саломеї мала грати Сара Бернар. Проте британська цензура цю п'єсу заборонила (тоді на сцені не рекомендували грати біблійних персонажів, а Вайлд використав для свого твору одну з історій Нового заповіту). 

Перша публікація тексту датується 1893-м, Париж. Згодом вийшла й англійська версія. Міфологія "Саломеї" — це також фантастичні ілюстрації до цієї п'єси Обрі Бердслі. А на початку ХХ століття Ріхард Штраус написав однойменну оперу, використавши німецький переклад. 

Семь премьер - Саломея
Ілюстрація Обрі Бердслея до п’єси Оскара Уайльда "Саломея"

Одна з найвідоміших сценічних композицій на основі Саломеї Вайлда — постановка Романа Віктюка наприкінці 1990-х (із Дмитром Бозіним та Миколою Добриніним у головних ролях, які одночасно грали і трагедію Саломеї, і трагедію її автора).

Київська прем'єра очікується на Мікросцені Молодого театру. У головній ролі — Вікторія Ромашко. У виставі також задіяні: Борис Георгієвський, Валерій Легін, Ганна Розстальна, Тамара Яценко, Олег Коркушко. Режисер — Володимир Борисюк, хореограф — Ольга Семьошкіна. 

VERBA

Національний театр ім.І.Франка. Прем'єра — 27 березня

Режисер Сергій Маслобойщиков пропонує свою авторську адаптацію класичної п'єси Лесі Українки "Лісова пісня". Невипадково в афіші замінено назву на — VERBA. Вочевидь, для режисера це не тільки ключовий сценографічний образ, а й різні смисли, народжені цим словом. 

У головній ролі — Христина Федорак, яка багатьом запам'яталася у виставі "Буна" в ролі буковинської бабці. Лукаша грає Олександр Бегма, що є не тільки драматичним актором, а й віртуозом-музикантом. Низку Лесиних чарівних образів втілить на сцені один актор — Іван Шаран — "Той, що…". Також дві ролі — Килину та Матір — грає у виставі Анжеліка Савченко. 

"Іграшка для мами"

Національний театр ім.Лесі Українки. Прем'єра — 23, 26 лютого, 10 березня 

Популярна актриса Анна Варпаховська, яку вважають некоронованою примою Київського театру імені Лесі Українки, знову звертається в репертуарі цього ж театру до драматургії Альдо Ніколаї. Всі пам'ятають її гру у виставі "Прощальне танго" (за п'єсою "Метелик, метелик"), цього разу йтиме інша п'єса італійського автора — "Ти ніколи не їздила на верблюді?" В афіші, правда, вистава називається "Іграшка для мами". 

Отже, є стосунки доньки та матері, є елементи детективного сюжету, є насамперед жіноча тема, а відвідувачі театрів — переважно жінки. 

І, звісно, є вже згадана актриса, яку люблять кияни і на виставах завжди влаштовують аншлаги. Режисер постановки — Григорій Зіскін (Канада). Музичне оформлення — сама Варпаховська. У виставі також задіяні Ірина Новак та Ольга Когут. Жанр — трагікомедія на одну дію. 

Семь премьер - Варпаховская
Театр Російської драми ім. Лесі Українки
Анна Варпаховська

"Біла ворона" 

Національний театр оперети. Прем'єра — 22,23 лютого, 23,24 березня

Цього тижня Максим Голенко презентує перший прем'єрний блок вистав "Біла ворона". Згодом, у березні, — другий блок на сцені Театру оперети. Популярну рок-оперу Геннадія Татарченка та Юрія Рибчинського, як усі вже помітили, дедалі активніше адаптують для сучасної української сцени. Різні вистави на основі цього твору ідуть у Рівному, Миколаєві, Вінниці. Відтепер — знову Київ. 

Максим Голенко працює над проектом спільно з балетмейстером Максимом Булгаковим. Задля безпрограшного образу головної героїні, тобто Жанни д'Арк, Театр оперети попередньо оголосив спеціальний кастинг, — шукали найкращу, саме ту, яка заспіває про свободу — гучно та впевнено. Тим часом режисер проекту паралельно працює й над "Енеїдою" (за мотивами Котляревського), але не в столиці, а в Одесі. Також згодом прем'єра. 

Семь премьер - Белая ворона
"Біла ворона"

"Діти ночі" 

Національна опера України. Прем'єра — 15 березня

Як зазначається в анотації театру, від організаторів проекту, цей проект створено спеціально для українських зірок балету Катерини Кухар та Олександра Стоянова. Хореографія і постановка — Олександра Абдукарімова. Музика — Антоніо Вівальді, Макс Ріхтер. "Постановка з декораціями в готичному стилі і сучасною хореографією, яка базується на класичній академічній традиції. Вистава розповідає про містичних істот андрогінів, які колись володіли двома парами рук та ніг, двома обличчями на одній голові, і їм здавалося, що вони найкрасивіші та наймогутніші, що вони рівні Богу. За що їх і було покарано — розділено на дві частини — чоловічу та жіночу…". Наскільки можна зрозуміти з цієї анотації, кожна з таких частин і шукатиме на сцені свою половину. 

Семь премьер - Дети ночи
"Діти ночі"

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №39, 19 жовтня-25 жовтня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво