Франківськ накриє хвиля джазу - Культура - dt.ua

Франківськ накриє хвиля джазу

19 квітня, 16:57 Роздрукувати Випуск №15, 20 квітня-25 квітня

ІV Міжнародний фестиваль мистецтв Carpathian Space 2019, який відбудеться в Івано-Франківську 3, 4 і 5 травня, оголосив програму мистецьких заходів.

Тріо Алі Джексона © стоп-кадр

Уже вчетверте Франківськ опиниться в епіцентрі Міжнародного фесту (нагадаю, перший такий форум відбувся в травні 2016-го). Цьогоріч "Карпатський простір" також об'єднує в масштабній програмі митців з різних країн світу. Попереду — три дні, вісім локацій, вісімнадцять країн-учасниць. До Франківська крім українських митців приїдуть артисти й колективи з Австрії, Польщі, Румунії, Сербії, Словаччини, Угорщини і Чехії. 

Організатори зазначають, що завдяки цьому форуму Франківськ має потенціал перетворитися на "український Давос". Саме тут елітарний простір для зустрічей політичного істеблішменту, провідних митців України та світу. У фестивалю як і раніше є амбітне завдання — презентувати Франківськ передусім як цілісний потужний інфраструктурний комплекс.

Фестиваль пропонує гостям різні арт-напрями, як-от: сучасне мистецтво, література, кіно, театр, музика, народні мистецтва, а також дитячу програму. Одночасно для дорослих та дітей працюватимуть 14 різних просторів (SPACEs). 

Театр: "Москалиця", "Отелло", "Спляча красуня"

Цьогоріч чимало знакових ювілеїв для українського театру: 400 років з дня постановки драми Я.Гаватовича "Трагедія, або Образ смерті пресвятого Іоанна Хрестителя"; 200 років з моменту виходу прем'єри п'єси І.Котляревського "Наталка Полтавка"; 160 років від дня народження корифея українського побутового театру П.Саксаганського. 

Але Theater SPACE акцентує увагу на здобутках сучасного українського театру. 

3 травня — авангардна невистава "Що робити в Попасній після 6 вечора". Це вистава від мистецької групи "На лінії вогню" (Театр Сучасного Діалогу, Полтавська філія Суспільної служби України, НЕ ТЕАТР, PostPlayТеатр). Нережисер: Anton Romanov, недраматург: Den Gumenniy. 

Цього ж дня — вистава Київського театру драми і комедії на лівому березі Дніпра "Погані дороги" (режисерка Тамара Трунова, п'єса Наталії Ворожбит). Шість історій про життя і війну, про загострені й викривлені війною стосунки жінок і чоловіків. 

франкивськ - москалиця
operetta.com.ua
"Москалиця"

4 травня — вистава Національного театру оперети "Москалиця" (режисерка Влада Белозоренко) — містична драма на 1 дію за повістю Марії Матіос. Історія про те, як на перехресті між двома світовими війнами і сучасним світом стоїть стара занедбана хатинка, а в ній живе Москалиця. Хтось називає її відьмою, хтось — знахаркою, а хтось — самотньою сиротою… 

5 травня — "Отелло/Україна/Facebook" (театр "Золоті Ворота", режисер Стас Жирков). 

Цього ж дня — балет "Спляча красуня" від KYIV MODERN-BALLET Theatre і Раду Поклітару. 

У рамках "Карпатського простору" також 11 дитячих вистав.

Музика: джаз, тенори, KAZKA

Організатори повідомляють, що головна сцена ​"Карпатського простору" у центрі міста відкрита для всіх. 

На ній щовечора хедлайнери THE HARDKISS​, KAZKA, Vanotek&Eneli (місце зустрічі площа Франка о 21:00 з 3 по 5 травня). 

Також очікується потужна джаз-програма у палаці Потоцьких. 4 травня — відкриття джазової локації Jazz Space. Буде виступ тріо Наталії Лебедєвої. Наталія — відома джазова піаністка, композиторка, аранжувальнця, бенд-лідерка, викладачка, музична директорка дитячих джазових фестивалів. Тріо Наталії Лебедєвої виступить у складі з Ярославом Товарянським (контрабас) і Ярославом Борисом (барабани). Спеціальний гість проекту — відома джазова співачка Лаура Марті.

4 травня — тріо Алі Джексона в складі з Емануелем Форстером (контрабас) та Андре Да Сільвою (гітара). Як зазначають музичні критики, протягом 20 років Алі Джексон визначав музичний стиль та унікальне звучання оркестру Jazz at Lincoln Center Orchestra (JLCO) — як невід'ємна частина ритм-секції оркестру та всіх гуртів Вінтона Марсаліса. Музика Алі впізнавана своєю самобутністю, потужним свінгом, усебічним знанням стилів та історичних епох, мелодійними та інноваційними соло, характерною властивістю якого є компактність і потужна інтенсивність

франкивськ - Woody black 4
Johanna Bugkel
Woody Black 4

5 травня — концерт квартету кларнетистів Woody Black 4. Багата мова джазу є основою їхньої музики, на яку віртуозно накладаються різні стилі. Авторські композиції, свіжі аранжування, експерименти й нотки авангарду, вільні імпровізації та чисте тепле звучання — ось характеристики, які майже 10 років тому поєднали чотирьох випускників Віденського університету музики в унікальний джазовий бенд. 

Родзинкою музичної програми фестивалю стане (4 травня) міжнародний концерт "10 тенорів" від Національного театру оперети (диригент-постановник Ігор Ярошенко). Вишукані романтичні твори у виконанні найкращих голосів України та Польщі і композиції, які багато років залишаються найулюбленішими для мільйонів слухачів: 'O sole mio, BОsame mucho, Delilah, Quando, quando, quando, Granada, L'italiano, The Lion King, Volare та інші.

Арт: Марчук, Чепелик, Пашкевич

Що ж до Art SPACE — то це насамперед виставки в ЦСМ, Музеї мистецтв Прикарпаття, Івано-Франківському краєзнавчому музеї та виставкових залах Івано-Франківської організації НСХУ. 

франкивськ - марчук
Василь Артюшенко, DT.UA
Іван Марчук

Так, у Музеї мистецтв Прикарпаття відбудеться виставка живопису і графіки "Життя і творчість Івана Марчука", "Метафізичний часопростір" — інтерактивний візуальний проект Оксани Чепелик.

В Івано-Франківському краєзнавчому музеї відбудуться виставки за підтримки багатьох посольств в Україні. Наприклад, виставка художніх фотографій "У скарбниці ЮНЕСКО" (Музей Краківських солевидобувних підприємств "Величка". Посольство Республіки Польща); "Графіка. Руслан Агірба" (Посольство Грузії); виставка живопису Надії Пашкевич (Посольство Білорусії); фотовиставка Саулюса Паукштіса "Образи Вільнюса" (Посольство Литви); проект "Споріднені душі" за участі Національного музею Т.Г.Шевченка (Україна—Іспанія); фотовиставка "Від народного вбрання до сучасного одягу" (Посольство Латвії); виставка CzechImag (Посольство Чеської Республіки).

Ще в рамках Art SPACE (Палац Потоцьких) — пісочні імпровізації за участі студентів Інституту культури Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника, учнів Івано-Франківської дитячої художньої школи.

Література: Матіос, Прохасько, Андрухович

Literary SPACE — вільний простір для діалогів із сучасними письменниками про нові/улюблені твори, гендер, страхи суспільства, зміни середовища. 

Загальна тема літературної частини фестивалю — "Література і громада: уламки туманного дзеркала".

франкивськ - матиос
Марія Матіос

3 травня в Актовій залі Прикарпатського університету імені Василя Стефаника — зустріч Марії Матіос зі студентами. 

4 травня у просторі Promprylad.Renovatio відбудуться такі заходи: зустрічі з публіцистом Володимиром Павлівим, письменником Тарасом Прохаськом, круглий стіл "Травми і страхи суспільства в дзеркалі літератури" за участі Андрія Павлишина (Львів), Володимира Павліва (Львів), Тараса Прохаська (Івано-Франківськ), Володимира Єшкілєва (Івано-Франківськ), Ольги Деркачової (Івано-Франківськ). 5 травня в цьому ж просторі — зустріч із письменницею Йоанною Яґелло (Польща) і перекладачкою Боженою Антоняк (видавництвово "Урбіно"); зустріч із письменником Юрієм Андруховичем; круглий стіл "Сучасна література: втеча від гендеру, втеча від правди" за участі Юрія Андруховича, Йоанни Яґелло (Варшава), Божени Антоняк (Львів), Вікторії Амеліної (Львів), Івана Монолатія (Івано-Франківськ), Христини Сирової (Івано-Франківськ).

Діти: баталії та пристрасті

У рамках фестивалю є й насичена дитяча програма — KIDS SPACE. 

Це — open-air ігри, навчання кулінарії, вокалу, гри на інструментах і навіть… побутових предметах. Місце зустрічі: Палац Потоцьких. Як зазначають організатори, мета KIDS SPACE — створити простір, де діти зможуть не тільки розважатися, а й пізнавати навколишній світ через мистецтво.

На дітлахів та їхніх батьків чекають "Кулінарні баталії" — науково-кулінарне шоу, різноманітні майстер-класи на кулінарну тематику. А також справжні баталії від реконструкторів — бої на мечах, майстер-класи з плетіння кольчуги та давньої каліграфії. Будуть і "Музичні пристрасті" — майстер-класи з ді-джеїнгу, вокалу, гри на перкусійних інструментах. А також інтерактивна програма про музику, під час якої діти довідаються про походження музичних інструментів і спробують пограти на побутових предметах. 

"Творча феєрія" — це також майстер-класи, але вже зі старовинного танцю, акторської майстерності та сценічної мови, каліграфії, мистецтва театру ляльок тощо.

Ініціатор Міжнародного форуму "Карпатський простір" — Київський національний театр оперети на чолі з Богданом Струтинським. На думку організаторів, Івано-Франківськ, який вважається однією зі знакових культурних столиць України, з кожним роком набуває дедалі більшого міжнародного значення. 

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №39, 19 жовтня-25 жовтня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво