Кіра Муратова: "Цій планеті я поставила б нуль"

Поділитися
Кіра Муратова: "Цій планеті я поставила б нуль" © Костянтин Донін
"Муратова 35 мм" - листопадова ретроспектива фільмів відомої кінорежисерки, які перенесуть глядача в 60-70-ті і 90-ті ХХ століття.

Кіра Георгіївна Муратова пішла з життя 6 червня 2018 р. Практично, все її творче життя пов'язане з Україною, Одесою. З 1961-го Муратова - режисер Одеської кіностудії. Тут у 1962-му, спільно з Олександром Муратовим, вона зняла короткометражку "Біля крутого яру", а згодом - і повний метр "Наш чесний хліб".

Але справжнє визнання (і водночас безліч проблем) їй приніс знаковий фільм "Короткі зустрічі" (1967 р.), в якому знімалися Володимир Висоцький, Ніна Русланова і сама Кіра Георгіївна. Тоді далеко не всі глядачі та критики сприйняли цю незвичайну картину. Хоча вона й зібрала в кінозалах СРСР понад 4 млн кіноглядачів. Через 20 років цей фільм був випущений повторно і знову зібрав, практично, 4 млн кіноглядачів.

Кадр з фільму
Кадр з фільму

"Короткі зустрічі" 2 листопада відкривають ретроспективу фільмів Кіри Муратової на 35-міліметровій плівці, це спільний проект Національного центру Олександра Довженка та Культурного центру "Кінотеатр "Київ". А сама ретроспектива охопить 2-5 листопада. У програмі також "Довгі проводи", муратовський фільм 1971 р., у якому знімалися Зінаїда Шарко, Олег Владимирський, Юрій Каюров. Це історія взаємин старіючої матері та її сина, що дорослішає. Син має намір поїхати до батька, мати страждає, при цьому на неї ще задивляються женихи. Однак син дорожчий за все на світі.

У цьому фільмі, на думку критиків, видатна акторська робота актриси Зінаїди Шарко. На думку Андрія Плахова, "після "Довгих проводів" Муратову запідозрили в жахливому намірі протиставити інтелігенцію й народ, адже син хотів поїхати від матері-машиністки до батька-вченого…" Відомий критик теж підкреслює, що "неврастенічний гуманізм муратовського фільму за своєю природою зовсім не радянський, а, швидше, схожий на бергманівський; із цього фільму Муратової й почалися довгі проводи радянського кіно".

Ще одна картина видатної режисерки в рамках ретроспективи "Муратова 35 мм" - "Пізнаючи білий світ" (1978-й). Стрічку знято після досить тривалого простою Кіри Георгіївни. Творча "відпустка" була пов'язана з фактичною забороною її ж картини "Довгі проводи". Тому фільм "Пізнаючи білий світ" знятий не в Одесі, а на "Ленфільмі". У головних ролях - Сергій Попов, Ніна Русланова, Олексій Жирков. У центрі - взаємини "простих людей": водія вантажівки Михайла, Люби, її друга Миколи. Тут історія ревнощів, кохання, осягнення одне одного.

Також у ретроспективі муратовський короткий метр - "Лист до Америки" (1999-й).

Кадр з фільму
Кадр з фільму

Привіт від Муратової з 90-х - і її знаменита картина "Три історії". У цієї стрічки свого часу була досить багатошарова виробнича структура: "НТВ-Профит", Мінкульт України, Одеська кіностудія. Цей фільм зібрав у кожній історії справжніх кінозірок - Сергій Маковецький, Рената Литвинова, Олег Табаков. Нагадаємо, що фільм складається з трьох новел, які передбачають кримінальні сюжети, коли в ролі "убивць" - досить дивні й навіть цікаві персонажі. Перша історія називається "Котельня №6", друга - "Офелія", а третя - "Дівчинка і смерть". Бюджет фільму на кінець 90-х становив 500 тис. дол. Картина здобула захоплені відгуки кінокритиків. Наприклад, критик Михайло Брашинський із приводу "Трьох історій" написав: "Пройшовши всі кола життя та близького піднебесся, у "Трьох історіях" Кіра Муратова дійшла до пекла. Зазирнула туди, а там - яскравий день, синюще небо, діти граються, пташки співають. Той світ залитий сліпучим цим світлом. І видно, що ніякої духовності, на яку так покладалася російська культура, вже не лишилося. Що справжня вітальність за визначенням бездуховна. Весело довівши свою космогонію до тотальної безвиході, Муратова підбила нещадний і від цього не менш життєрадісний підсумок словами Литвинової: "…цій планеті я поставила б нуль".

Ретроспектива "Муратова 35 мм" також передбачає зустрічі з творчими соратниками Кіри Георгіївни - режисером Романом Балаяном, композитором Валентином Сильвестровим, акторкою Наталею Бузько та ін.

У день народження Кіри Муратової, 5 листопада (цього дня їй виповнилося б 84), на екрані "Києва" - "Три історії".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі