Голова Британської Ради в Україні: Вісім акторів шекспірівського Глобуса зіграють у Києві всі ролі в Гамлеті - Культура - dt.ua

Голова Британської Ради в Україні: "Вісім акторів шекспірівського "Глобуса" зіграють у Києві всі ролі в "Гамлеті"

25 жовтня, 2013, 17:30 Роздрукувати Випуск №39, 25 жовтня-1 листопада

Кожне покоління бачить у цих виставах щось своє. І обов'язково проводить паралелі з сучасністю. "Гамлет", "Генріх", "Річард" — колізії п'єс сягають корінням сивої давнини. Але вони не втрачають свого впливу на уми сучасників. 

На кінець травня наступного року проанонсовано гастролі в Києві легендарного шекспірівського театру "Глобус". Але вже сьогодні ця тема не дає мені спокою, оскільки візит англійців не випадковий, а приурочений до знакового ювілею Шекспіра. Один з кураторів проекту — Британська Рада в Україні. Її директор Мартін Даул в інтерв'ю DT.UA розповів про майбутні гастролі, а також деякі попередні й майбутні проекти Британської Ради. 

— Пане Даул, чи вирішено питання зі сценічним простором, тобто з місцем у Києві, де в травні виступатиме "Глобус"? 

— Театр "Глобус" зазвичай презентує свої вистави на відкритій сцені. Але ми ще не вирішили, як буде в Києві: закритий чи відкритий простір. Оскільки обидва варіанти мають і свої переваги, і недоліки. 

Можливо, у закритому приміщенні буде більша концентрація глядачів. Але відкритий простір — це автентичність, саме так "Глобус" від початку ставив свої п'єси. 

Багато що залежатиме від партнерів, готових прийняти нас і "Глобус", поділитися своїми приміщеннями для вистави. Ми відходимо від ролі "донорів" і дедалі більше орієнтуємося на роботу в партнерстві з українськими колегами.

Що стосується місця проведення, то розглядаємо кілька варіантів. Можливо, це буде арка Дружби народів, Контрактова площа або Співоче поле. 

— Варіант вистави, яку покажуть у Києві, непорушний? Це "Гамлет"?

— Так, "Гамлет". Оскільки "Глобус" із цією виставою вирушає у світовий тур. І одна з запланованих зупинок — Україна. 

"Глобус", "Гамлет", усесвітній тур — усе це не випадково — у 2014 р. широко відзначатиметься 450-річчя від дня народження Вільяма Шекспіра. Як відомо, Великий Бард народився у Стратфорді-на-Ейвоні 26 квітня1564 року. 

А в 2016-му — 400-річчя з дня його смерті. У цьому ідея гастролей "Глобуса": старт туру — в день його народження, завершення — у 2016-му в день, коли він покинув цей світ. 

— Стилістика вистави театру "Глобус", особливості постановки… Що, на ваш погляд, насамперед привабить українського глядача, а що, можливо, насторожить? 

— Шекспірівська мова у виставах "Глобуса" — аж ніяк не та сучасна англійська, якою ми спілкуємося. І навіть "бідним" британським школярам сьогодні важко сприймати Шекспіра в оригіналі. 

При цьому британці дуже тішаться тим, що Шекспір популярний в усьому світі. І його славнозвісні п'єси завжди сучасні, бо їхні теми вічні: кохання, пристрасть, влада… 

— Тобто ви особисто не сприйняли в себе на батьківщині вистави "Глобуса" як архаїку? 

— На перший погляд так, можливо, й здасться. Але кожне покоління бачить у цих виставах щось своє. І обов'язково проводить паралелі з сучасністю. "Гамлет", "Генріх", "Річард" — колізії п'єс сягають корінням сивої давнини. Але вони не втрачають свого впливу на уми сучасників. 

Актори "Глобуса" не ховаються за технологічні й сценографічні рішення. Їхнє завдання — підкорити зал живою енергією, гарною грою. 

Власне, гра і тільки гра полонила публіку і в епоху Шекспіра. 

Тому — мінімальний набір реквізиту й вісім акторів "Глобуса", які гратимуть 21 роль. Під час світового турне акторська трупа мінятиметься кожні два місяці. 

— Мартіне, які ваші враження від роботи англійського режисера Керолайн Стейнбейс у Молодому театрі на основі української п'єси "Бери, люби, тікай!"? 

— Мені дуже сподобалося. Це приклад цікавого експериментального театру. Часу в Керолайн було небагато, всього лише місяць! Але з поставленим завданням вона впоралася успішно. 

Сподобалося також, що замість традиційних декорацій використано рампу скейтбордистів. І українські актори, як на мене, швидко підхопили ідею режисера, добре її реалізували. 

— А британцям цікавий "темний бік" життя українців — те, про що розповідає п'єса? Про що частіше й пишуть наші молоді вітчизняні драматурги. 

— Ну звичайно, британській аудиторії цікаві різні сторони життя людей у різних країнах. Естетика реаліті-шоу давно ввійшла в життя британців. І це неабияк вплинуло на мистецтво театру. Соціальні мотиви, реалізм, натуралізм — те, що прийшло в театр з телебачення. 

— Якби ваша воля (і дозволяли можливості), кого б хотіли запросити в Україну з високо цінованих вами персонально представників театру, кіно, арт-простору? 

— Щодо візуального мистецтва, було б цікаво привезти сюди Патріка Колфілда, Гаррі Філда, Піта Дойга. Достойних творчих людей багато. І це тільки ті, чиї імена відразу спали на думку. 

— А хто з представників сучасного кіно Британії особисто у вас сьогодні викликає симпатію? 

— Я б рекомендував українським шанувальникам кіно ближче познайомитися з роботами режисерів такого рівня, як Теренс Девіс, Стівен Фрірз і Річард Айоаді (його фільм "Субмарина" був в основній програмі нашого фестивалю "Нове британське кіно" 2 роки тому). З нового покоління режисерок я б рекомендував Лінн Ремсі, яка створила такі приголомшливі фільми, як "Морверн Каллар" (Morvern Callar) і "Щось не так з Кевіном" (We Need to Talk About Kevin), Кліо Барнард з її фільмом "Егоїстичний гігант" (The Selfish Giant), що вийшов зовсім нещодавно.

— Повертаючись у недалеке минуле, хотілося б запитати, як вибудовувалася робота Британської Ради в Україні попервах? І про ваші труднощі — теж попервах.

— Британська Рада — це міжнародна організація Сполученого Королівства, що розвиває відносини в галузі культури і надає освітні можливості. Місія Британської Ради — створення взаємної довіри між людьми в усьому світі. 

Засновано Раду 1934 р. як культурну й гуманітарну відповідь фашизму, який набирав у той час у Європі обертів, мета створення Ради — розширення і пропаганда ідей демократії, свободи слова. 

Інша мета — протистояти ідеологічним гаслам німецьких та італійських фашистів. 

Але, звісно, не у всіх європейських країнах Британська Рада з'явилася в один і той самий час. Як вам відомо, радянський уряд просто забороняв культурні інститути подібного роду. Ось, наприклад, у Румунії нашій Раді вже 75 років, а в Києві лише нещодавно відзначали 20-річчя. 

Тобто зникнення залізної завіси по "периметру" пострадянського простору сприяло просуванню Ради на Схід, у колишні соціалістичні республіки. Після ухвалення Україною Декларації про незалежність ми перші відкрили у вас своє представництво.
І першочерговим завданням для нас стало надання об'єктивної інформації про Великобританію, про Європу. Оскільки для багатьох доступ до такої інформації раніше був обмежений. 

Нині Британська Рада контактує з великою аудиторією — близько 44 тис. людей щороку відвідують наші виставки, майстер-класи, семінари, лекції, курси. І можна говорити про 805 тис. людей — нашу online аудиторію, тобто користувачів наших сайтів, соціальних мереж, ресурсів із навчальними матеріалами. Про таку аудиторію в 1992-му ми навіть мріяти не могли

— Віковий діапазон вашої аудиторії? На кого насамперед робить ставку Рада? 

— Здебільшого це молоді люди від 18 до 35 років, які вважають себе космополітами і хочуть набути міжнародного досвіду спілкування. Люди, відкриті всьому новому, які прагнуть знань, бажають розширити горизонти й рухатися далі. 

Про плани

— У найближчому майбутньому плануємо кілька великих арт-проектів. Наприкінці листопада у Львові відбудеться фестиваль сучасної драматургії "Драма.UA", у рамках якого проходитимуть майстер-класи британсько-нідерландського режисера і драматурга Яна-Віллема ван ден Боша про сучасні форми британського театру, — розповідає Мартін Даул. — 14 листопада цього року стартує вже добре відомий фестиваль "Нове британське кіно". Також хочемо привезти роботи Генрі Мура (графіку і деякі скульптури). У Києві ми проведемо виставку в Національному художньому музеї (травень-червень 2014 р.), а в Харкові вона відбудеться, швидше за все, в Новому залі Харківського історичного музею (липень—вересень).

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №1277, 11 січня-17 січня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво