«Коли стане холодно, піду жити в міськраду»

Поділитися
Надворі листопад, але в 500 квартирах Овруча холодно — тепло з котельні в них не надійде ніколи. Влада цього райцентру вирішила відмовитися від витратного центрального опалення на користь індивідуального.

В Овручі (Житомирська область), ліквідуючи центральне опалення, схоже, заодно вирішили одним махом ліквідувати старих, інвалідів і незаможних.

Надворі листопад, але в 500 квартирах Овруча холодно - тепло з котельні в них не надійде ніколи. Влада цього райцентру вирішила відмовитися від витратного центрального опалення на користь індивідуального. Але чомусь не подумала, що далеко не кожен овручанин може «дістати з кишені» 15 тис. грн., щоб обладнати котельню у своїй квартирі. Спроби виправити ситуацію мізерними дотаціями з міської скарбниці, зрозуміло, не розв’язали проблеми.

«На зиму двом дочкам змогла купити лише одну пару взуття»

Недавно я зустріла в церкві шкільну вчительку мера Овруча Валерія Шваба - Тетяну Сидорівну Старухіну. Вона поскаржилася, що їй доведеться провести зиму в квартирі без опалення: котельні в місті ліквідували, а на встановлення індивідуального опалення грошей немає. Мер, її колишній учень, нічого, крім півтори тисячі матеріальної допомоги, запропонувати не зміг, а перспектив знайти 15 тис. грн. на встановлення котла в неї немає.

Про проблеми встановлення індивідуального опалення DT.UA розповіла жителька Овруча Наталя Заремба. За її словами, тільки в будинку, де живе вона, таких родин більше десяти.

У самої Наталі Олександрівни ситуація ненабагато ліпша.

- Опалювальний котел мерія мені надала, - розповідає вона. - Але, крім котла, потрібні ще опалювальні радіатори, труби, та й самі роботи з монтажу опалення коштують недешево. На все потрібно близько 10 тис. грн. А я навіть кредит не можу взяти: вже виплачую один - брала, щоб прооперувати ноги дочці Вікторії. Вона в мене не ходить, але є надія, що ходитиме! Харчуємося, як горобці. На зиму двом дочкам змогла купити лише одну пару взуття - тій, що ходить до школи. Я не зможу знайти 10-15 тис. грн., щоб жити в теплі!

Нині Наталя Олександрівна звернулася в суд за захистом своїх порушених прав, а також написала листа омбудсменові Валерії Лутковській. Чекає відповіді…

За інформацією овруцького правозахисника Сергія Корнійчука, близько 500 сімей міста так і живуть у холоді. При цьому близько 300 із них уже змонтували у своїх квартирах опалювальні системи, але газівники не квапляться подати газ. Зверталися овручани зі скаргами в Кабмін, Генеральну прокуратуру, адміністрацію президента, але поки звідти надходять лише повідомлення про те, що скарги одержали. Сергій Федорович також звертає увагу правоохоронних органів на те, що в місті демонтовано десять котелень. Усе металеве з них, включаючи котли й димарі, зникло в невідомому напрямку. І замість того, щоб стати вирішенням проблеми встановлення опалення незаможним, виручка від зданого в брухт металу, очевидно, осіла в чиїхось кишенях.

У стариків Овруча в обмін на котли хочуть забрати квартири

Одні намагаються боротися за право на тепло, інші зрозуміли, що настав час помирати. Готується до смерті й 75-річна Надія Семенівна Кучинська.

Річ у тому, що в неї немає грошей на котел, який разом із проектом і роботами з установлення коштує щонайменше 15 тис. грн. А кредиту їй ніхто не дасть. Отже, майбутня зима в нетопленій квартирі може стати для неї останньою.

- Я живу одна, - розповідає вона. - Дід мій (чоловік Н.Кучинської. - В.К.) помер два роки тому. Ми разом відпрацювали 26 років у комунальному господарстві міста й заробили цю квартиру. Нині я на пенсії, одержую аж 850 грн.! Я підмітала тротуари, мела й під час чорнобильської аварії. На місто падає радіоактивний пил, а я його замітаю, але на більше не заробила… Скажіть, будь ласка, за які гроші мені ставити опалювальний котел?

Про те, що котельні закриваються, Надія Семенівна довідалася лише у квітні, після закінчення опалювального сезону. Звідки взяти
2 тис. дол., не уявляє. Але навіть якби вона вирішила накопичити потрібну суму, їй довелося б два роки не їсти, не пити, просто зовсім не жити. Цікавлюся, чи не береться міська влада якось допомогти.

- Я нещодавно зустріла на вулиці мера міста, - розповідає моя співрозмовниця. - Запитую, за які гроші я ставитиму котел, якщо в мене їх немає. А він мені відповідає: «Ми вам котел поставимо. Але після вашої смерті квартиру ми заберемо». Я йому кажу: «Все, що я можу залишити своїм дітям і онукам, так цю квартиру. Ви хочете відібрати в мене останнє?! А мене викинути на поживу воронам і собакам?» Він повернувся й пішов. А тепер ховається від нас, жителів міста, як зозуля від горобців.

Ого! Але ж пропозиція обміняти квартиру на опалювальний котел відгонить аферою з сильним присмаком цинізму!

Справді, стареньких ставлять перед фактом: або віддавайте квартиру, або не доживете до весни…

Ще одна квартира. Тут живе пенсіонерка Валентина Петрівна Самчук. Недавно вона перенесла дорогу складну операцію. Досі борги віддає. Де знайти гроші на індивідуальне опалення, не знає. Для неї 15 тис. грн. - астрономічна сума.

- Коли стане холодно, піду жити в міськраду, - заявляє вона. - Індивідуальне опалення встановити не зможу. Нам, малозабезпеченим, обіцяють дати по півтори тисячі гривень на котли. Це ж насмішка! Котельні попродавали, а куди гроші поділи? Адже можна було за рахунок цих коштів хоча б частково вирішити проблему! Але, по-моєму, нас, старих, просто списали…

До слова, загроза аварій, пов’язаних із газом, після переходу Овруча на індивідуальні опалювальні системи зросте багаторазово. Справді, в сучасних опалювальних котлів багато ступенів захисту, і загрозу аварії зведено до мінімуму. Але не до нуля. І коли було 12 котелень - було 12 ризиків. А 3 тисячі міні-котелень - це 3 тисячі ризиків!

Прокоментувати ситуацію я попросив заступника міського голови Овруча Андрія Гуденка. От що він повідомив:

- Овруч опинився в безвиході. Раніше ми не давали дозволів на відмову від центрального опалення. Люди почали звертатися в суди, вигравати їх і встановлювати індивідуальні котли. У результаті відбулося цілковите розбалансування опалювальних мереж. Ми провели громадські слухання, було затверджено програму переходу Овруча з центрального на індивідуальне опалення. Я можу переконливо сказати, що той, хто встановив у себе індивідуальне опалення, повернутися до центрального не захоче.

- Переваги індивідуального опалення очевидні, однак де незаможні візьмуть гроші на нього?

- Нині ми вивчаємо реальне матеріальне становище незаможних. Міськрадою створено відповідну комісію. І той, хто насправді потребує допомоги, одержить її.

- Ви маєте на увазі півтори тисячі гривень як допомогу? Але ж це не вирішує проблеми!

- Так, це не повне розв’язання проблеми, але чим можемо, тим допомагаємо. Депутати облради прийняли рішення виділити з бюджету 100 тис. грн. для допомоги незаможним. Але якщо ми не перейдемо на індивідуальне опалення, у нас не буде коштів, щоб подавати воду в місто, щоб підмітати вулиці тощо. От у чому проблема! Кубометр газу для комунальної котельні коштує 4,6 грн., а для населення - одну гривню. Відчуваєте різницю?! Я визнаю, що недопрацювали. Але, може, у когось є діти, онуки… У нас у місті живуть дві бабусі по вулиці Б.Хмельницького, вони одними з перших установили котли й тепер не нарадуються: «Та це ж краса, ми зі своїм теплом!»

- Згодний, індивідуальне опалення - це комфорт. Але якщо в людини немає для цього грошей? Я так і не почув від вас відповіді на це запитання.

- Міськрада надає допомогу в міру своїх можливостей…

Андрій Гуденко під час інтерв’ю анітрохи не кривив душею - місто опинилося в безвихідній ситуації: ті, в кого були гроші на індивідуальні котли, свого часу хаотично встановлювали їх, що розбалансувало системи газо- і теплопостачання багатоповерхових будинків. Міська влада пішла в них на повідку, ліквідувавши центральне опалення взагалі, а малозабезпечених - інвалідів і самотніх стареньких - просто «злили».

Про відключення овручанам централізованого опалення

Ще 16 серпня 2012 року в програмі ТСН журналісти телеканалу «1+1» торкнулися проблеми, пов’язаної з примусовим відключенням від тепломереж жителів міста Овруч та підготовкою до опалювального сезону на Житомирщині. Прокоментував ситуацію начальник головного управління житлово-комунального господарства й енергозбереження облдержадміністрації Геннадій Забродський.

«Згідно зі статтею 30 Закону України «Про місцеві органі самоврядування» Овруцька міська рада наділена власними (самоврядними) повноваженнями з управління об’єктами житлово-комунального господарства, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, потрібного рівня й якості послуг населенню.

У м. Овруч прийнято програму сприяння впровадженню індивідуального опалення в житлових будинках і об’єктах соціально-культурної сфери на 2009-2012 роки, яка затверджена рішенням Овруцької міської ради №7 від 22 січня 2009 року. Програмою передбачено перехід на автономне опалення споживачів бюджетної сфери та на індивідуальне опалення мешканців багатоповерхових житлових будинків. Зазначену роботу планується завершити до початку опалювального сезону 2012-2013 років.

Із 3556 квартир наявного житлового фонду міста, опалення яких здійснювалося централізовано, станом на 1 серпня 2012 року залишилося перевести на індивідуальне опалення 538 приміщень, що становить 15%, з яких квартиронаймачі 258 квартир - боржники за спожиті послуги з теплопостачання.

Соціально незахищеним верствам населення Овруцькою міською радою надається матеріальна допомога для переведення приміщень на індивідуальне опалення.

Водночас зазначаємо, що для завершення переведення житла на індивідуальне опалення цього року обласною радою виділено Овруцькій райдержадміністрації матеріальну допомогу в сумі 100 тис. грн.».

Інформація про обмін квартир на встановлення індивідуального опалення є необґрунтованою, переконаний керівник профільного управління.

Утім, люди похилого віку, яким пропонували таку угоду, на неї так і не зважилися.

Стареньких
просто «злили»…

А що прокуратура? Овруцький міжрайонний прокурор намагався опротестувати програму переходу на індивідуальне опалення як незаконну й виграв кілька судів.

Та Вищий адміністративний суд звів його зусилля нанівець. У судовому вердикті стверджується, що жителям Овруча не нав’язують установлення індивідуальних опалювальних систем, оскільки з поданих документів не випливає, що центральне опалення в місті ліквідовується. Але ж фактично воно якраз ліквідоване, і в овручан залишається тільки такий вибір: знайти гроші на індивідуальне опалення або замерзнути.

Чи вирішувалася проблема на обласному рівні? Виділили Овручу 100 тис. грн. з обласного бюджету, та й усе.

Чи намагалися її вирішувати глобально? Смію заявити - ні! У місті, розташованому в глибокому Поліссі, сам Бог велів переходити з газу, який став зашморгом на шиї держави, на місцеві види палива: торф і відходи деревини. Про це багато говорять, але…

У районі працюють кілька підприємств з виробництва паливних гранул (пелет). При цьому, що цікаво, практично вся їхня продукція йде в країни ЄС.

…Але ж багато старих овручан ризикують не дожити до весни - можуть замерзнути у власних квартирах. На чиїй це совісті?

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі