У "Нафтогазі" назвали причину відкликання позову до "Газпрому" на 12 млрд доларів

Поділитися
У "Нафтогазі" назвали причину відкликання позову до "Газпрому" на 12 млрд доларів "Нафтогаз" погодився отримати 7 млрд доларів за транзит "зараз", а не 12 млрд штрафу "потім"
"Нафтогаз" і "Газпром" уклали угоду про врегулювання претензій.

НАК "Нафтогаз України" і російський "Газпром" підписали 30 грудня угоду про врегулювання претензій. Однією з його умов є відмова "Нафтогазу" позову до "Газпрому" на 12,25 млрд доларів.

Виконавчий директор "Нафтогазу" Юрій Вітренко пояснив, що після підписання договору про транзит цей позов втрачав сенс, і виграти його було б практично неможливо. До того ж, подання цього позову до Стокгольмського арбітражу стало додатковим стимулом для "Газпрому" погодитися на збереження транзиту через українську газотранспортну систему.

"Важливо розуміти, що наші позовні вимоги... були, насамперед, наслідком очікувань припинення транзиту.... Ми могли б виграти в арбітражі, тільки якби "Газпром" відмовився від транзиту. А він не відмовився. Фактично... з нашого боку це був економічний стимул для Газпрому продовжити транзит", - написав топ-менеджер на своїй сторінці у Facebook.

"Також зазначу, що далеко не завжди вдається виграти всю суму позову на такі великі гроші. Арбітраж зазвичай нам присуджує меншу компенсацію, ніж ми вимагаємо", - додав він.

Вітренко наголосив, що збереження транзиту російського газу через ГТС України дозволить гарантовано отримати 7,2 млрд доларів "зараз", а не гіпотетичні 12 млрд "за рік і тим більше за три-сім років".

"Транзит газу - це десятки тисяч робочих місць. Це більш низькі тарифи на газ для споживачів України. Це економічне зростання. Це доходи державного бюджету. Це геополітика і безпека. Тому нам потрібно було продовження транзиту, причому з гарантіями. Міжнародні партнери нам у цьому допомагали, і вони не зрозуміли б нашу неконструктивну позицію, ми б втратили підтримку", - зазначив виконавчий директор НАК.

Він також звернув увагу, що "Газпром" також відмовився від позовних претензій до української компанії. Зокрема, від 80 млрд доларів штрафу, що вимагав за умовами контракту 2009 року, в який було закладено принцип "бери або плати".

"Врегулювання - це ще й відмова від позовів з боку "Газпрому". Так, вони мають значно меншу ймовірність виграшу, але йдеться про десятки мільярдів доларів, що навіть більше, ніж сума наших позовів", - пояснив Вітренко.

"Коли я підписував угоду про врегулювання, що передбачає відкликання всіх поточних позовів і скарг з обох сторін, мені було прикро за ту працю і знання, які я зі своєю командою в них вклали. З нашого боку це були інтелектуальні шедеври, а не просто позови та скарги. Але я розумію, що наша відповідальність перед Україною вимагає від нас приймати рішення в інтересах національної компанії, а не у власних інтересах", - резюмував він.

Як повідомлялося, 30 грудня НАК "Нафтогаз України" і російський "Газпром" підписали договори про транзит газу і врегулювання взаємних претензій.

Термін дії транзитного контракту – п'ять років з можливістю його продовження ще на 10 років на аналогічних умовах. Російський "Газпром" зобов'язався забезпечити мінімальне завантаження української ГТС в обсязі 65 млрд кубометрів газу в 2020 році, і "проганяти" через неї не менше 40 млрд кубометрів у наступні чотири роки.

Ще до підписання контракту його умови були відомі DT.UA. Складнощі у реалізації контракту можуть виникнути через те, що словацький оператор ГТС EUSTREAM досі не уклав транзитний контракт із "Оператором ГТС України". Крім того, учасником контракту знову є "Нафтогаз". І НАК буде змушений щодня закладати потужності на транспортування газу, а оператор ГТС робити підтвердження – на цю процедуру в України буде не більше 15 хвилин.

30 грудня сторони підписали мирову угоду, згідно з яким "Нафтогаз" відмовився від судових претензій до "Газпрому" щодо 7,4 млрд доларів штрафу, що був виписаний російському монополісту Антимонопольним комітетом України, а також погодився відкликати новий позов до "Газпрому" на 12,25 млрд доларів. У свою чергу, "Газпром" виплатив "Нафтогазу" 2,9 млрд доларів за рішенням Стокгольмського арбітражу.

Детальніше про газові домовленості читайте у статті Олексія Кучеренка "Новий "транзитний котракт": чия і в чому вигода?".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі