Донецький медуніверситет: синдром сердечної недостатності

Поділитися
Донецький медуніверситет: синдром сердечної недостатності © persha.kr.ua
Внаслідок російської окупації частини Донбасу Донецький медичний університет (тоді - імені Горького), як і інші навчальні заклади регіону, опинився у складному становищі.

Евакуювати людей та обладнання було дуже складно. Тим паче, за світоглядної роз'єднаності керівного і наукового складу вищого навчального закладу. Донецький медуніверситет знайшов прихисток у трьох містах - Краматорську, Маріуполі й Кропивницькому. Нині його міжнародне відділення, яке вже четвертий рік дислокується в нашому мирному місті, знову опинилося в скрутному становищі, на межі позбавлення ліцензії і в центрі великого міжнародного скандалу.

Ти пам'ятаєш, як усе починалось?..

А починалось усе дуже обнадійливо й оптимістично. Велике навчальне приміщення колишнього технікуму підготовки керівних кадрів для сільського господарства, де пізніше навчали юристів системи МВС, ніби навмисно чекало на нових мешканців. У Міністерстві внутрішніх справ вирішили, що юристів вигідніше готувати в Харкові, і великий добротний будинок з колонами майже в центрі міста залишився без господарів.

Медичних кадрів в області уже давно бракує: Кіровоградщина забезпечена ними тільки трохи більш як на 50 відсотків. Тож появу тут відділення Донецького медичного університету і керівна еліта краю, і громадськість сприйняли схвально.

Якось і не звернули уваги на те, що відділення міжнародне і готуватиме кадри для жителів майже чотирьох десятків країн світу. У місті цю різношерсту молоду громаду зустріли приязно: за весь час не трапилося жодного ексцесу на ґрунті несприйняття жителів далеких країн. Ба більше, студенти-іноземці брали участь у молодіжних заходах, фестивалях, демонстрували своє музичне мистецтво, ділилися рецептами національних кухонь, шанобливо ставилися до українських державних символів, вчили українську мову.

Попервах декого дивувала вивіска: "Донецький медичний університет імені М.Горького". Який стосунок має Горький до медицини? Але невдовзі ім'я пролетарського письменника кудись зникло, і все було тихо й пристойно до листопада минулого року. Тоді третьокурсники (а набір тут починався з першого курсу) оголосили одноденний страйк: не вистачає підручників та обладнання, не укладено угод з клініками, бракує викладачів, які достатньою мірою володіють англійською мовою (студенти вивчають російську й українську, але згідно з контрактами їх мають забезпечити й англомовними викладачами).

Тодішній декан Олександр Мухін не тільки не заперечував, що вимоги студентів обґрунтовані, а ще й додав: не укомплектовано бібліотеку, не працює спортзал, погані умови в їдальні й гуртожитку. А головне - керівництво вищого медичного навчального закладу відмовилося співпрацювати з лікарнями, не підписано жодної угоди, зовсім не закуповувалося обладнання. До Кропивницького терміново прибув перший проректор Ігор Хрипаченко. У розмові з журналістами він звинуватив у всьому керівництво міжнародного відділення і заявив, що більшість студентів не оплатили повністю навчання і взагалі перебувають в Україні нелегітимно, бо їхні документи належно не оформлені.

Олександра Мухіна звільнили з посади. На той час уже було озвучено, що фірма-контактер, яка залучала студентів-іноземців і оформлювала їх перебування в Україні, не доплатила медичному університету 31 мільйон гривень і один мільйон євро. Представник фірми "Українські освітні послуги" Олег Коротенко заявив, що ці звинувачення безпідставні. Мовляв, якби реально були допущені такі зловживання, поліція вже викликала б працівників на допити, а фірму позбавили б ліцензії.

За кілька днів стало відомо, що на закупівлю необхідної літератури для майбутніх медиків у Кропивницькому виділено 200 тисяч гривень і укладено угоди з провідними медичними закладами міста, зокрема й з обласною лікарнею.

"Україно, ми довіряли тобі!"

Та, як з'ясувалося, Олег Коротенко лукавив, бо на той час проти фірми-контактера вже порушили не одну кримінальну справу. Чому вчасно не відреагував університет - невідомо. Ще в травні було кілька випадків, коли студенти-іноземці повністю оплатили навчання, а гроші десь зникли. Ті випадки тоді не набули масового характеру і, відповідно, належного розголосу.

Усе це стало причиною уважніше придивитися до фірми "Українські освітні послуги". Наразі невідомо, що вдалося виявити правоохоронцям, але у відкритому доступі знайдено цікаві деталі: фірму зареєстровано в Харкові, на околиці міста, у приватній квартирі старої багатоповерхівки. Там само зареєстровано ще три комерційні структури, зовсім іншого профілю діяльності, засновницею яких значиться Алла Наволокіна. Торік людина з таким ім'ям була помічником ректора Донецького медичного університету. Коли здійнялася хвиля студентського обурення, її звільнили, нібито дізнавшись про цей "формальний" зв'язок із фірмою-контактером. На англомовному ж сайті цієї фірми, значилася адреса в Одесі, за якою розташовані невеликий торговий центр і відділення "Нової пошти"…

І ось на початку лютого місто сколихнула новина: 850 студентів-іноземців наказом першого проректора Ігоря Хрипаченка відраховані і мають бути депортовані з України. Звісно, такий поворот подій викликав хвилю протестів і мітингів у Кропивницькому. Особливо боляче й соромно було бачити в руках студентів плакати "Україно, ми довіряли тобі!".

persha.kr.ua

Цей наказ був виданий буквально напередодні арешту ректора університету Петра Кондратенка. Співробітники СБУ повідомили, що задокументували факти отримання 2018 року одним з керівників університету від представника комерційної структури (очевидно, йдеться про фірму-контактера) двох автомобілів BMW вартістю понад сто тисяч доларів за невтручання у процес приймання студентів. На машини вже накладено арешт. Ректорові і представнику комерційної структури оголошено про підозру. У своєму відеозверненні Петро Кондратенко заявив, що ці звинувачення проти нього - нібито за те, що він намагався зруйнувати схему розкрадання грошей студентів і перекрити шляхи незаконної міграції іноземців. Але водночас стало відомо, що однією з машин користувалася його дружина. Суд заарештував уже колишнього ректора, але за нього оперативно внесли близько двох мільйонів гривень застави - і він опинився на волі.

Рука ворога?

Сьогодні всім зрозуміло, що таке зухвале розкрадання коштів (ідеться про 37 мільйонів гривень) не могло відбуватися без участі співробітників університету. Чи винен в усьому лише ректор Петро Кондратенко? Слідство покаже. Ще в листопаді він заявляв про напади на нього і тиск, у тому числі й з боку правоохоронних органів з вимогою, щоб він виконував усі "побажання" фірми-контактера. Його помічник Сергій Нестеров, колишній мешканець Макіївки, який очолює громадську організацію "Народне коло", розповів журналістам, що ще восени ця організація провела громадський аудит ситуації в університеті. І зроблено це було якраз нібито з ініціативи ректора. Результати оформлюються і будуть опубліковані. На пряме запитання: "Коли?" - пан Сергій відповів ухильно: "Скоро".

Щось подібне про сенсаційні викриття він казав іще в листопаді, демонструючи під час прес-конференції якусь секретну папочку. Що там - досі залишається таємницею. Натомість у соцмережах з'явилися скриншоти сторінок, де видно, що співзасновницею цієї громадської організації є така собі Світлана Дадашева. Це при тому, що її внесено до бази "Миротворець" як представницю волонтерської організації, що підтримує бойовиків. У соцмережах хвалився своєю участю в референдумі ЛНР і інший провідний, як він себе називає, спеціаліст університету - Сергій Стулов. Цей військовий пенсіонер з Алчевська теж заявляв про власний аудит міжнародного факультету. Саме ці люди від імені ректорату ще з листопада минулого року контактують зі студентами-іноземцями. На яких підставах і як вони опинилися на цих посадах, навіть не маючи медичної освіти?

Тим часом адвокати постраждалих іще навесні минулого року студентів висловлювали припущення, що вся ця "весела" історія організована спецслужбами РФ для того, щоб дискредитувати і знищити міжнародне навчання в Україні під брендом Донецького національного медичного університету. Адже якраз напередодні листопадових подій та частина цього вишу, що залишилась у ДНР (там і левова частка бібліотеки та обладнання), була акредитована як російський навчальний заклад. Звісно, зі збереженням імені пролетарського письменника. Тепер його випускникам вручатимуть дипломи російського зразка. А депутат Держдуми РФ Михайло Заліханов отримав звання почесного професора медуніверситету.

Кімната №137

Але де поділися гроші - наразі ніхто відповісти не може. Студенти мають чеки, які підтверджують перерахування від півтори до 12 тисяч доларів і копії яких багато хто з них надав і слідству, і ректорату. І цифри в чеках різняться від тих, про які заявляв ректорат раніше. Чимало студентів стверджують, що платили гроші в кімнаті №137 і там само отримували чеки.

У ситуацію втрутився народний депутат від нашого міста, член профільного комітету Верховної Ради Костянтин Яринич. Він домігся, щоб формально відрахованим студентам дозволили відвідувати заняття. Суд тимчасово відсторонив Петра Кондратенка від посади. Виконувачем обов'язків ректора наказом МОЗ призначено Олександра Герасименка, який був деканом медичного факультету №1 цього навчального закладу. Він скасував наказ про відрахування студентів і призначив виконувачкою обов'язків декана міжнародного факультету Катерину Цуркан. Новий керівник вишу також заявив, що вирішить питання із поверненням втрачених коштів.

На запитання DT.UA, як саме і за рахунок чого це можна зробити, Олександр Іванович відповів так: "Перемовини з фірмою-контактером тільки розпочалися, але ми вже досягли домовленості, що за певних умов організації співпраці питання буде вирішене до кінця навчального року. Про які умови йдеться, я не казатиму, це комерційна таємниця".

За його словами, ректорат і надалі планує співпрацювати з фірмою "Українські освітні послуги", бо ж університет, мовляв, має ділові стосунки з нею вже вісім років. У приміщенні ЗВО знову відкрилася кімната №137.

Досить бурхливою була зустріч Олександра Герасименка зі студентами міжнародного факультету. В.о. ректора закликав їх спокійно навчатися і готуватися до іспитів. Студенти ж висловили свою категоричну незгоду й надалі мати справу із фірмою-контактером, вимагали, аби ректорат укладав з ними прямі договори, бо декому з них довелося платити більше від заявленої медуніверситетом суми, і цієї різниці ніхто не збирається повертати. На це в.о. ректора порадив звертатися до суду.

Більш як сто студентів за підтримки народного депутата Костянтина Яринича вже зробили це. Нещодавно він, до речі, побував у Краматорську на нараді з приводу ситуації на міжнародному факультеті. Найяскравіше його враження - надзвичайно теплі стосунки між керівництвом навчального закладу і представниками ТОВ "Українські освітні послуги".

Стосунки стосунками, а Донецький медуніверситет, як-не-як, державний навчальний заклад. Ще в грудні, після листопадового студентського страйку, на сайті Міністерства охорони здоров'я запевняли: "МОЗ України продовжує тримати на контролі це питання. Уже відбулося дві зустрічі МОЗ України з представниками Посольства Республіки Індія, керівництвом Донецького медуніверситету та Українського державного центру міжнародної освіти.

МОЗ України закликає студентів з обережністю ставитись до посередників і укладати двосторонні угоди - безпосередньо між студентом і закладом вищої освіти. Це допоможе уникнути можливого шахрайства".

Представники фірми "Українські освітні послуги", з якими ми спілкувалися в ході підготовки цієї публікації, не заперечували тісних стосунків з ДНМУ. Більше того, наголошували, що в 2014 році надавали допомогу в евакуації вишу та брали активну участь у відкритті філій ДНМУ на підконтрольній Україні території, що завдяки зусиллям компанії почала відроджуватися довіра до університету за рубежем. Після того, як виконуючим обов"язки ректора ДНМУ в жовтні 2017 року став Петро Кондратенко, який до цього обіймав посаду першого проректора, стосунки загострилися. "Першого ж дня роботи на посаді в.о. ректора він оголосив представнику фірми свої кабальні умови, а саме: 10 тис. доларів щомісячно особисто йому в руки, утримання його і його сім'ї, купівля нових айфонів, макбуків та іншої техніки. На початку 2018 року він захотів дві машини - для себе і для дружини: BMW X3 і BMW X5. Автомобілі були придбані працівниками фірми, а згодом оформлені на близьких знайомих Кондратенка, - заявив представник ТОВ "Українські освітні послуги" Олег Коротенко. - Але "шановному" професору… цього здалося мало. Перед початком нового навчального року він затребував 300 тисяч доларів для купівлі нерухомості в Києві… Після того, як фірма відмовилася платити, почалося цькування".

* * *

Звісно, повністю розплутати цю ганебну справу мають правоохоронні органи. Питанням можливих хабарів колишньому ректору Петрові Кондратенку займається СБУ, пошуком грошей - Національна поліція. Та однаково залишається багато запитань стосовно практики залучення студентів-іноземців, роботи подібних фірм-контактерів, можливих схем нелегальної міграції через них, контролю над фінансовими потоками, які наповнюються доларами і євро студентів-іноземців. А головне - чи відновиться, і як скоро, довіра пошукачів знань з інших країн до України?

P. S. На запитання редакціїстосовно чинного порядку набору іноземців на навчання в українські заклади вищої освіти Український державний центр міжнародної освітинадав таке пояснення:

"Відповідно до п. 4 Порядку організації набору та навчання (стажування) іноземців та осіб без громадянства, затвердженого Наказом Міністерства освіти і науки України від 01.11.2013 № 1541 (у редакції Наказу МОН України від 11.08.2017 № 1167), організовують набір іноземців на навчання навчальні заклади або уповноважене МОН державне підприємство (УДЦМО).

Навчальні заклади можуть залучати суб'єктів господарювання (резидентів та нерезидентів) на підставі укладених із навчальними закладами договорів щодо надання послуг з набору іноземців як кандидатів на навчання.

З метою запобігання неправомірним діям посередницьких структур із 2016 року було запущено онлайн-портал з можливістю прозорого вступу до українських ЗВО без посередників і укладаючи контракт безпосередньо з навчальним закладом.

Вищезгаданий сайт - достовірне офіційне державне джерело інформації з питань навчання іноземних студентів в Україні, на якому міститься також перелік закладів вищої освіти України з офіційними веб-сайтами, програмами навчання та інша корисна інформація. Вартість навчання та умови вступу оприлюднені на офіційних веб-сторінках університетів.

На прохання Міністерства освіти і науки України, Міністерство закордонних справ України розмістило на сайтах усіх посольств України за кордоном банер "Study in Ukraine" з посиланням на вищезгаданий сайт".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі