У питанні Донбасу Зеленський йде шляхом найменшого опору – Єлісєєв

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
У питанні Донбасу Зеленський йде шляхом найменшого опору – Єлісєєв Кремль підштовхує Зеленського до реалізації російського сценарію © president.gov.ua
За рік президент так і не сформулював стратегію деокупації Криму й ОРДЛО.

За перший рік президентства Володимир Зеленський так і не сформулював чітку проукраїнську стратегію деокупації ОРДЛО і відновлення українського суверенітету над анексованbм Кримом, констатує надзвичайний і повноважний посол Костянтин Єлісєєв. На його думку, в питанні врегулювання ситуації в Донбасі, Зеленський "йшов шляхом найменшого опору".

"Фрагментарні і непродумані кроки на мінському треку лише ускладнили ситуацію, зробили Україну заручницею політичних забаганок Кремля. Тут слід нагадати про неоднозначні ідеї Банкової щодо відновлення економічних зв'язків з окупованими Росією українськими територіями. Так і не була реалізована представлена з помпою ініціатива примирення українців по обидві сторони лінії розмежування. Не запрацював дійсно ефективно, як було обіцяно, інформаційний канал для українців в ОРДЛО з метою протидії російським фейкам. Зникли останні ілюзії про встановлення швидкого миру в Донбасі", - пише Елісєєв у своєму матеріалі для ZN.UA.

"У питанні врегулювання ситуації на Сході Зеленський йшов шляхом найменшого опору. Йому не вдалося домогтися повного і всеосяжного режиму припинення вогню і зробити так, щоб українські герої більше не гинули від ворожих куль. Тоді він погодився на давно нав'язувану Москвою ідею "розведення сил і засобів" вздовж контактної лінії, що означало фактичне відступ українських збройних сил і повернення агресору відвойованих українських територій", - зазначає дипломат.

"Замість того, щоб наполягати на виконанні Росією безпекової частини мінських домовленостей, Зеленський погодився на кремлівську версію "формули Штайнмаєра", фактично легалізуючи російський сценарій врегулювання ситуації в Донбасі. Не вдається здійснити обмін... за формулою "всіх на всіх", - глава держави погоджується на російський принцип обміну "всіх встановлених на всіх встановлених", віддаючи злочинців і "беркутівців", - додає автор.

Він пояснює, що такі дії Банкової закладають основу для нескінченного і дозованого процесу обміну, що спонукає Кремль постійно поповнювати обмінний фонд, збільшуючи кількість українських громадян за ворожими гратами. Апогеєм безвідповідальності Єлісєєв називає звільнення ключового свідка у справі МН-17 Володимира Цемаха, що "створило тріщину непорозуміння у відносинах із Нідерландами".

"Замість того щоб тримати жорстку переговорну лінію з агресором за принципом "спочатку безпека", Зе!дипломатія продовжувала плисти в руслі російської логіки, що складається в покладанні на Україну відповідальності за вирішення політичних аспектів "Мінська". Виразним свідченням цього стали результати Паризького саміту нормандського формату в грудні 2019 року. Москві вдалося "нарізати" Україні домашні завдання на політичному треку, не взявши на себе при цьому ніяких безпекових зобов'язань. Так і не був встановлений в Донбасі повний і всеосяжний режим припинення вогню, не врегульовані питання відновлення Києвом контролю над українсько-російським кордоном, щоб зробити неможливим постійне постачання Росією зброєю, технікою і військовою амуніцією російських збройних сил.

Канула в Лету ідея створення підгрупи з питань кордону в рамках Тристоронньої контактної групи для підготовки поетапного плану відновлення Україною контролю над 400-кілометровою ділянкою україно-російського кордону", - констатує Єлісєєв.

Він також звернув увагу на відсутність зусиль, спрямованих на розміщення міжнародного миротворчого контингенту ООН в ОРДЛО – незважаючи на певний прогрес, який було досягнуто на цьому напрямку в попередні роки,

"Не отримала подальшого розвитку і ініціатива, підтримана нашими партнерами, про розміщення на окупованій частині Донбасу миротворчої операції ООН. Нагадаю: концепція такої операції ще в 2018 році була узгоджена у форматі Україна-США-ФРН-Франція і передана на розгляд до Москви. Більш того, ідея розміщення в Донбасі міжнародної миротворчої місії під егідою ООН для сприяння імплементації Мінських домовленостей увійшла в текст коаліційної угоди уряду Німеччини. Дипломатія Зеленського протягом року так і не використала майданчик Ради Безпеки і Генасамблеї ООН для просування цієї ідеї. А сам президент і словом не обмовився про цю важливу ініціативу, якої так боїться російський агресор, під час свого виступу з високої трибуни ООН у Нью-Йорку у вересні 2019 року", - висловив жаль дипломат.

До того ж, протягом року практично нічого не було зроблено для відновлення вільного судноплавства в акваторіях Азовського і Чорного морів. Не були вжиті рішучі заходи координації з міжнародними партнерами, щоб не допустити повзучу анексію Азовського моря Росією. Ця тема зникла з порядку денного дипломатії Зеленського, резюмує Єлісєєв.

Читайте також: Дипломат указав на брак цілісності і професіоналізму в зовнішній політиці Зеленського

На яких дипломатичних напрямках сконцентрував зусилля Володимир Зеленський у перший рік на посаді президента, які провали допустив і в чому досяг успіху, аналізує надзвичайний і повноважний посол Костянтин Єлісєєв у статті "Дипломатія доби президента Зеленського. Рік перший" у ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі