Захід повинен переглянути Будапештський меморандум, щоб зупинити Путіна – Atlantic Council

Поділитися
Захід повинен переглянути Будапештський меморандум, щоб зупинити Путіна – Atlantic Council © УНІАН
У прагненні до сталого миру з Росією Путіна всі дороги ведуть до Будапешту, вважає міністр реінтеграції.

Віцепрем'єр-міністр – міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков написав колонку для Atlantic Council, запевняючи, що підписання Будапештського меморандуму заощадило Захід трильйони доларів. Резніков вважає, що Україні необхідно вже повернення до рамок Будапешта. У колонці Резніков називає себе парламентером з майже 30-річною кар'єрою в вирішенні конфліктів.

"Суть роботи, наскільки я розумію, полягає у зміцненні довіри. Навіть самі гіркі, гарячі та затяжні конфлікти можуть бути дозволені після встановлення довіри. Зворотне теж вірно. Навіть відносно незначні розбіжності можуть перешкодити вирішити конфлікт, якщо між сторонами немає довіри", - пише Резніков.

Коли президент Володимир Зеленський включив його делегацію у Тристоронню контактну групу Мінського процесу, він бачив свою головну мету в тому, щоб "знайти точки дотику, які допоможуть нам досягти необхідного рівня довіри, необхідного для відновлення мирного процесу". Такою ж він бачить й свою роль в посаді.

Довіра залежить від визначення загальних інтересів, але як нам знайти сукупність інтересів, які поділяють Україна, Захід та Росієя? Для нашої країни будь-яке загальне почуття довіри повинно бути важко завойовано. Україна дуже сильно постраждала від того, що була дуже довірливою. Твитнуть Поделиться

"Найглибші та хворобливі рани були нанесені у 2014 році. На початкових етапах російських атак, наші солдати, які згодом настільки героїчно і заслужено билися та отримали прізвисько "кіборги", стали жертвами політичного паралічу і навіть не могли відстрілюватися", - пише він. "Всього кілька днів тому вони вірили, що цей ворог - їх брат. Ворог поклявся нам в дружбі, підписав відповідні договори та постійно підкреслював все, що у нас було спільного. Потім вони напали на нас, спочатку окупувавши Крим, а потім втопивши Донбас в крові. Ми не могли відвернутися від таких неймовірних подій".

Резніков також нагадав про Іловайськ, коли в серпні 2014 року російські регулярні війська вдерлися в Україну і пообіцяли оточеним українським солдатам гуманітарний коридор для виходу, але замість цього відкривши відкривають вогонь по відступаючих колон.

Сотні загинули. Це військовий злочин залишиться ганебною плямою на формі кожного військовослужбовця російської армії.

Віцепрем'єр пише, що Леонід Кучма розповів йому, як в день підписання Будапештського меморандуму, коли Україна добровільно відмовилася від третього у світі ядерного арсеналу, французький лідер Франсуа Міттеран сказав йому: "Чоловіче, вас обдурять, так чи інакше".

Він підкреслює, що окупація Криму, битви за Іловайськ і Донецький аеропорт, захоплення Дебальцеве після підписання других Мінських угод, російський обстріл українських цивільних осіб в Маріуполі та Краматорську – "все це можна простежити до зради Будапешту".

"З 2014 року українці пройшли великий шлях і погодилися з тим фактом, що ми повинні покладатися насамперед на свої власні ресурси. Українська армія зараз одна з найсильніших у Центральній та Східній Європі. Її бойовий досвід і досвід втрат зробили її нескінченно сильнішою. Сьогодні у нас понад 350 тисяч ветеранів бойових дій, готових встати та захистити нашу країну", - пише міністр.

Психологічно ми також пройшли стадію, до якої Західний світ ще не підійшов. Ця нестача психологічної готовності ще більше ускладнює розуміння людьми загрози в Римі, Брюсселі або Відні. Однак, вони повинні зробити це урешті. Твитнуть Поделиться

"Крім активної війни, яку Росія веде проти України, тепер весь західний світ виявляється в змішаному конфлікті проти Кремля. Широко поширені кампанії з дезінформації в Європі та США, кібератаки, підтримка радикальних політичних рухів, вбивства всюди від Солсбері до Берліна, спроба збройного перевороту в Чорногорії та військові інтервенції в Сирії та Лівії - все це аспекти гібридної війни Кремля, яка поширюється безпосередньо через нездатність зупинити агресію Росії в Україні. Ці дії, які загострюються, ставлять нагальне питання про те, чи здатний цивілізований світ протистояти агресору, а не просто заспокоїти його", - пише Резніков.

Поки зрозуміло, що спроби заспокоїти Москву, виключивши окупацію Криму з міжнародного порядку денного, послужили лише стимулом для Росії.

"Замість того, щоб пом'якшувати свою агресивну позицію, Росія швидко перетворює Крим на значну військову фортецю, покликану зміцнити її здатність домінувати над Середземномор'ям, Балканами та Близьким Сходом. Це відбувається в обставинах повної безкарності, на очах міжнародної спільноти та на тлі кричущих порушень прав людини в самому окупованому Росією Криму", - додав віцепрем'єр.

У певному сенсі, історія тепер пройшла повне коло. Погодившись відмовитися від свого ядерного арсеналу в 1994 році, Україна заощадила західному світу трильйони доларів на оборонні витрати протягом наступних двох десятиліть. Твитнуть Поделиться

"Нездатність відповідати духу Будапештського меморандуму і захистити Крим від окупації у 2014 році сьогодні змушує Захід різко збільшити витрати на оборону", - написав він.

Людина, яка контролює сьогоднішню глобальну гібридну війну, - президент Росії Володимир Путін, і він, очевидно, залишається невразливим.

"Наприклад, торік Кремль почав широкомасштабну видачу російських паспортів у тимчасово окупованих регіонах східної України. Ця політика спрямована на створення постійної російської опори, яка підірве безпечну реінтеграцію цих регіонів в Україну. Замість того, щоб шукати миру, Кремль волів би створити довгострокову сіру зону на сході України, яка допоможе Росії дестабілізувати всю Європу", - зазначив Резніков.

Росія явно розглядає нинішню ситуацію у сфері міжнародної безпеки як можливість перевірити межі цивілізованого світу. Прийнявши так звану "тактику салямі», так чудово описану в культовому британському сіткомі «Так, прем'єр-міністре», Кремль буде створювати все нові й нові виклики для Заходу. Твитнуть Поделиться

"Якщо ці агресивні дії не зустрінуть адекватної відповіді, Росія продовжуватиме розширювати кордони. Є велика ймовірність, що наступним випробуванням такого роду буде спроба дискредитувати НАТО, націлившись на країни Балтії. Чи зможе НАТО досягти консенсусу, необхідного для швидкого збройного реагування?" - пише він. "Щоб змінити цю ситуацію, ми повинні знайти способи перетворити невеликі іскри довіри в справжній мирний процес, заснований на спільних інтересах, який виявиться здатним зупинити війну, повернути як народ, так і на території Україні та допомогти Росії скинути свій статус як світового вигнанця".

Україна готова почати цей шлях, але будь-який прогрес також залежатиме від конкретних кроків з боку тих, хто раніше служив гарантами безпеки України, перш ніж стати джерелом недовіри.

Резніков вважає, що повернення до рамок Будапештського меморандуму було б кроком у правильному напрямку.

"Одна спроба зробити це вже була зроблена. Ще 1 березня 2014 року представник Великої Британії в Радбезі ООН запропонував почати термінові консультації у форматі Будапешта. Тоді ініціатива далі не пішла. Тепер ми повинні розглянути можливість повернення в формат Будапешту. Спочатку консультації повинні проходити без участі Росії, враховуючи, що Москва відмовилася від статусу гаранта на користь того, щоб стати окупуючою силою. Однак формат Будапешту згодом надасть можливості для нового взаємодії з Кремлем", - пише віцепрем'єр.

Він каже, що такий крок вимагатиме "значної мужності та готовності взяти на себе відповідальність за майбутнє". Він порівняв це з тим, коли Черчилль виступив з різкою промовою в Цюриху, яка проклала шлях до основи ЄС.

"Промова Черчилля прийшла в той момент, коли колишні вороги понівеченого війною континенту не могли собі уявити, що коли-небудь працюватимуть разом. Нюрнберзький процес ще не виніс вироків. Однак, це повинно було довести перший крок до європейської єдності", - написав він.

Україна бачить принаймні два напрями, які обіцяють значний прогрес у рамках Будапешту. Це включає якісно новий рівень військово-технічної підтримки України, а також допомога в залученні держави-агресора до відповідальності. Твитнуть Поделиться

Резніков припустив, що повернення в формат Будапешта також може виявитися вигідним для самої Росії.

[quote position="10"]

Він підкреслив, що Україна не має наміру відмовлятися від Мінського формату, "оскільки це допомагає нам, принаймні, звільнити наших громадян від російських в'язниць".

Читайте також: У МВФ озвучили умови для чергового траншу кредиту Україні

"З усім тим ми повинні шукати додаткові можливості для відновлення довіри та зміцнення міжнародної безпеки", - написав він.

[quote position="11"]

Детальніше про сценарії відновлення українського суверенітету над окупованими територіями і ризики швидкої реінтеграції ОРДЛО читайте в матеріалі Богдана Чумака та Олени Сотник "Чи переварить Україна Донбас?" в "Дзеркалі тижня Україна". Також про один із варіантів відновлення територіальної цілісності і суверенітету України читайте в статті Павла Жовніренко "План" Б "- від слова Будапешт".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі