Зеленський підписав закон про кримінальну відповідальність за незаконне збагачення

Поділитися
Зеленський підписав закон про кримінальну відповідальність за незаконне збагачення Закон повернувся в Раду із підписом президента
Окрім кримінальної відповідальності закон передбачає можливість громадянської конфіскації незаконно нажитого майна.

Президент Володимир Зеленський у понеділок, 25 листопада, підписав закон про повернення кримінальної відповідальності за незаконне збагачення, повідомляє пресслужба гаранта. У картці проєкту закону №1031 на сайті Верховної Ради також вказано, що сьогодні його повернуто з підписом президента.

"Завданням закону є відновлення кримінальної відповідальності за незаконне збагачення, а також запровадження інституту стягнення в дохід держави необґрунтованих активів осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування", - йдеться в повідомленні.

Закон доповнює Кримінальний кодекс України новою статтею 368-5 ("Незаконне збагачення"), згідно з якою за володіння активами, вартість яких більш ніж на 6,5 млн гривень перевищує законні доходи, чиновнику загрожує 5-10 років позбавлення волі.

До активів належать не лише готівка, зокрема розміщена на банківських рахунках, але і нематеріальні активи, наприклад, криптвалюта, майно, майнові права, а також роботи або послуги, надані чиновнику.

Справи про визнання активів необґрунтованими та їх стягнення в дохід держави розглядатимуться у Вищому антикорупційному суді.

При цьому стягнути можна буде тільки незаконні активи, отримані після набрання відповідним законом чинності. І тільки в тому випадку, якщо різниця між їхньою вартістю й офіційними доходами власника у 500 і більше разів більше прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1921 грн на 1 січня 2019 року – ред.).

Закон також передбачає механізм громадянської конфіскації майна – альтернативу кримінальної відповідальності для недоброчесних посадовців із доходами, що перевищують законні від 1 млн гривень, але не дотягують до 6,5 млн.

Механізми відповідальності та конфіскації працюватимуть разом: за найбільші крадіжки передбачена кримінальна відповідальність, за менші - громадянська конфіскація.

Нагадаємо, Конституційний суд скасував кримінальну відповідальність за незаконне збагачення 26 лютого, під кінець каденції п'ятого президента України Петра Порошенка. Суд визнав статтю 368-2 Кримінального кодексу неконституційною і такою, що суперечить принципу презумпції невинності.

Подання до КСУ щодо конституційності статті про незаконне збагачення 12 грудня 2017 року подали 59 народних депутатів – членів фракцій "Народного фронту", "Блоку Петра Порошенка", "Радикальної партії Олега Ляшка". "Опозиційного блоку" та груп "Відродження" і "Воля народу".

Кримінальна відповідальність за незаконне збагачення була одніє з вимог Плану дій з візової лібералізації ЄС і меморандуму співпраці України з Міжнародним валютним фондом.

3 червня (і 29 серпня - повторно) президент Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроєкт про кримінальну відповідальність за незаконне збагачення та конфіскацію незаконно придбаних активів. Але Рада відмовилася розглядати його, на що гарант пообіцяв внести його знову після парламентських виборів. Отримавши монобільшість у ВР, Зеленський повторно вніс законопроєкт 29 серпня. 31 жовтня Рада проголосувала його у другому читанні та в цілому.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі