Інсценування вбивства журналіста Бабченка: як це було

Відео Доповнено
Поділитися
Інсценування вбивства журналіста Бабченка: як це було Журналіст вибачився за те, що довелося інсценувати його смерть © Радио Свобода
Вбивство журналіста інсценували українські правоохоронці. СБУ завчасно отримала інформацію про підготовку замаху на життя Бабченка та пошук виконавців злочину. Організатора затримали в Києві.

У вівторок ввечері, 29 травня, у київській поліції заявили про те, що російського журналіста Аркадія Бабченка застрелили в Києві. За словами представника поліції, Бабченку нібито тричі вистрілили в спину на порозі його квартири. Повідомлялося також, що дружина журналіста, яка під час замаху була вдома, викликала швидку допомогу, медики повезли пораненого до лікарні, але він "помер в дорозі".

Керівництво Служби безпеки України в зв'язку з "інцидентом" анонсувало 30 травня брифінг, в ході якого обіцяло розповісти подробиці "злочину". У ході брифінгу голова СБУ Василь Грицак заявив про те, що Служба безпеки має в розпорядженні дані, згідно з якими вбивство журналіста замовили спецслужби Російської Федерації. За його словами, Росія завербувала громадянина України, якому доручили знайти виконавців для декількох терактів. Виконавець отримав 10 тисяч доларів авансу, а ще 30 тисяч йому обіцяли за підсумками роботи. Крім грошей, йому передали досьє на Бабченка.

Як розповів Грицак, СБУ завчасно отримала інформацію про підготовку замаху на життя Бабченка та пошук виконавців злочину. "Службою було прийнято рішення про проведення оперативної комбінації, завдяки якій нам вдалося зібрати неспростовні докази терористичної діяльності російських спецслужб на території України. Зараз я можу повідомити деталі спецоперації Служби безпеки, завдяки якій нам вдалося не тільки зірвати цинічну провокацію, але і задокументувати підготовку російськими спецслужбами цього зухвалого злочину ", - сказав Грицак.

Голова Служби безпеки повідомив, що організатора "вбивства" Бабченка, громадянина України, затримали у Києві, 30 травня. Після вбивства журналіста він планував виїхати з України, але не встиг. Слідчі підготували затриманому підозру у вчиненні злочинів, передбачених ч. 1 ст. 14 "Підготовка до злочину", ч. 5 ст. 27 "Пособництво", ч. 3 ст. 258 "Терористичний акт" Кримінального кодексу.

За версією слідства, організатором "вбивства" є 50-річний киянин Борис Герман, бізнесмен і власник низки приватних фірм, одна з яких спеціалізується на виробництві зброї і боєприпасів. У 2006-2012 роках Герман був помічником народних депутатів Михайла Гончарова (п'ятого скликання, "Соцпартія") та Ігоря Плохого (шостого скликання, "Партія регіонів"). Займається волонтерством для потреб ООС.

Адвокат Германа пов'язав кримінальне переслідування свого підзахисного з його професійною діяльністю. "Квартира і завод Германа за останні півроку неодноразово обшукувалися тією ж СБУ, з працівниками якої довелося поділитися. Зокрема, у протоколі згадуються 70 тисяч доларів", - пояснив Олег Солодко.

За словами Грицака, затриманий запропонував знайомому учаснику АТО $ 30 тис і передав йому аванс за безпосереднє виконання злочину, на що той погодився. Організатор цього злочину загалом говорив про усунення 30 осіб в Україні, а "вбивство" Бабченка було би пробним.

Генпрокурор Юрій Луценко, в свою чергу повідомив, що АТОшник, який нібито стріляв у Бабченка, проходитиме у справі як свідок. "У момент, коли Служба безпеки дізналася про заплановане, через роботу з людиною, якій запропонували дані дії, вдалося досягти співпраці зі слідством. Тобто вчорашній виконавець замовлення був, згідно з чинним законодавством, частиною оперативної комбінації", - сказав він.

На цьому ж брифінгу живий і неушкоджений Бабченко з'явився перед журналістами. "Люди сказали, що є на тебе замовлення. Вже передані гроші, 40 тисяч доларів. Показали документи, мої паспортні дані, мою фотографію, яка є тільки в моєму паспорті. Стало зрозуміло, що інформація йде з Росії. Мені запропонували взяти участь у цій спецоперації, інших варіантів немає. Або працюємо, або працюємо. Хлопці працювали як буйволи. Звідти, з тієї сторони, тиснули дуже сильно. На виконання замовлення дали три тижні", - прокоментував ситуацію журналіст.

За його словами, були відвернені інші, більш масштабні теракти, які готувалися. "І тому те, що говорили тиждень тому в Росії, що в Києві якась ІДІЛ готує теракти перед Лігою Чемпіонів мабуть, по всій видимості, це мав бути я", - додав Бабченко.

Журналіст також вибачився за те, що довелося інсценувати його смерть: "Окремі вибачення моїй дружині. Олічка, вибач, але тут без варіантів. Операція готувалася два місяці. Мене ознайомили з нею місяць тому. За результатами операції, людину затримано, вона знаходиться під вартою".

Критикам таємної операції СБУ Бабченко відповів коротко. "Аркадій Бабченко примудрився образити почуття скорботних за Аркадієм Бабченком (с). ЗИ: Коли мене все ж пришиють, хто сумуватиме – вкушу!", - пообіцяв він. На думку журналіста, у нього є близько двох місяців спокійного життя, поки замовники вбивства відходитимуть від шоку та збиратиму нові ресурси для втілення плану в життя.

Про спецоперацію СБУ знало обмежене коло осіб, зокрема, і Президент України Петро Порошенко. Він зустрівся із Бабченком, а також главою СБУ Василем Грицаком і генпрокурором Юрієм Луценком на Банковій та подякував правоохоронцям за запобігання вбивству журналіста, зазначивши, що українці, нарешті, навчилися захищати країну та її громадян. Він також доручив забезпечити Бабченку і його родині цілодобову охорону.

Ця подія викликала неоднозначну реакцію суспільства і міжнародної спільноти. Так, представник ОБСЄ зі свободи ЗМІ Арлем Дезір заявив, що засуджує дії української влади, які свідомо поширили недостовірну новину про смерть журналіста Аркадія Бабченка, зауваживши, що держава зобов'язана надавати коректну інформацію громадськості.

Тим часом в Європейському Союзі, коментуючи ситуацію з інсценуванням вбивства журналіста, нагадали про те, що Україна має право на захист своїх національних інтересів і території.

"Як ви знаєте, Україна є у дуже особливій ситуації, яка стосується її безпеки, зважаючи на ситуацію в Криму та конфлікт на сході країни. У цьому контексті, як і всі країни, Україна має право захищати свій національний інтерес та свою територію", - заявила на брифінгу в Брюсселі прес-секретар зовнішньополітичної служби ЄС Маяй Косьянчич.

Активно коментують у соцмережах те, що сталося й українські політики та журналісти. Одним із перших написав пост в Facebook народний депутат і член колегії МВС Антон Геращенко. Роботу українських правоохоронців він назвав "блискучою" і подякував усім учасникам операції в зриві задумів російських спецслужб. Не обійшлося і без скепсису. Деякі журналісти висловили припущення, що першочерговою метою спецоперації були піар спецслужб і набір політичних очок.

На відміну від Антона Геращенка, голова МЗС України Павло Клімкін не знав про підготовку спецоперації, і на засіданні Ради безпеки ООН щиро сперечався з постійним представником РФ Василем Небензей, який звинувачував Київ у "вбивстві" Бабченко. "Я дуже радий, що Аркадій живий. Як бачите, моя теза, що Росія дестабілізуватиме ситуацію у нас, зокрема таким чином, більш ніж виправдана", - прокоментував він "воскресіння" журналіста.

Волонтер Родіон Шовковшитний заявив, що правоохоронцям вдалося запобігти вбивству журналіста Аркадія Бабченка завдяки тому, що людина, яку найняв організатор злочину, за власною ініціативою повідомила про все СБУ, співробітники якої до цього не знали про підготовку замаху на журналіста.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі