Місту Переяслав-Хмельницькому повернуть історичну назву - Переяслав

Поділитися
Місту Переяслав-Хмельницькому повернуть історичну назву - Переяслав Верховна Рада скасує сталінський наказ про перейменування давнього міста Переяслава © 24tv.ua
Питання підтримане територіальною громадою, погоджено відповідно до законодавства, розглянуто і схвалено Переяслав-Хмельницькою міською та Київською обласною радами.

Комітет з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування рекомендував Верховній Раді підтримати подання Київської обласної ради щодо перейменування міста Переяслав-Хмельницький Київської області на місто Переяслав.

Під час засідання комітету зазначалося, що місто Переяслав-Хмельницький є містом обласного значення, яке розташоване на південному сході Київської області. На сьогодні в місті проживає 27391 мешканець. Перша літописна згадка про Переяслав датується 907 роком у договорі Русі з Візантією. У середині ХІ століття Переяслав став потужним центром Переяславського князівства, яке певний час мало статус третього княжого столу після Києва й Чернігова. У 1585 році місту надано Магдебурзьке право, а в 1654 році в Переяславі відбулась Переяславська рада, яка визначила подальшу долю України.

12 жовтня 1943 року постановою Президії Верховної Ради УРСР, Ради народних комісарів УРСР і ЦК КП(б)У і Указом Президії Верховної Ради СРСР місто Переяслав перейменовано на Переяслав-Хмельницький.

На комітеті також повідомили про те, що Інститут української мови НАН України відзначає, що повернення назви Переяслав не порушує норм чинного українського правопису і відповідає сучасній практиці відновлення історичних назв поселень, а Український інститут національної пам'яті підтримує пропозицію про повернення місту Переяслав-Хмельницький його історичної назви Переяслав.

"Повернення місту його історичної назви сприятиме відновленню національної пам'яті українського суспільства, а також подоланню історичних міфів про "споконвічне прагнення українського народу до возз'єднання з російським народом", що втілилося у "возз'єднання України та Росії" на Переяславській раді 1654 року", - зазначається в повідомленні комітету.

Під час обговорення питання члени комітету взяли до уваги, що перейменування міста Переяслав-Хмельницький ініційовано Переяслав-Хмельницькою міською радою з метою повернення місту його історичної назви Переяслав. Питання про перейменування міста Переяслав-Хмельницький Київської області підтримане територіальною громадою на громадських слуханнях, погоджено відповідно до законодавства, розглянуто і схвалено Переяслав-Хмельницькою міською та Київською обласною радами.

У серпні 2017 року директор Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович повідомив про те, що декомунізація в Україні в контексті перейменування в цілому відбулася.

"Якщо в цифрах, коротко, то перейменовано 987 населених пунктів. З них 32 міста. Що ще не перейменовано - це дві області, Дніпропетровська та Кіровоградська. Вони прописані в Конституції, і їх перейменування має відбуватися через зміну Основного закону або, як варіант, через вилучення переліку областей", - сказав він.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі