За п'ять років в Україну повернулись понад три тисячі бранців Кремля – Порошенко

Поділитися
За п'ять років в Україну повернулись понад три тисячі бранців Кремля – Порошенко © Сергій Нужненко / Радіо Свобода
Обміну 7 вересня почасти сприяло рішення Гамбурзького трибуналу, яке робило подальше тримання військовополонених моряків у СІЗО токсичним для РФ.

Понад три тисячі утримуваних Кремлем українців повернулися на батьківщину в період з 2014 по 2019 роки, повідомив в ефірі програми "Рандеву" на "5 каналі" п'ятий президент України Петро Порошенко. Політичні в'язні утримувалися Кремлем для політичного тиску на Україну та торгів за зняття з РФ міжнародних санкцій.

"Не було розмови, щоб ми не говорили (про політв'язнів - ред.). Путін розглядав заручників як розмінну монету. І тим він купував можливе скасування санкцій. Або намагався підтримати когось, наприклад, Медведчука. Або, навпаки, вдарити по комусь, наприклад, по Порошенку", - зазначив п'ятий президент України.

За словами Порошенка, питання звільнення українського режисера Олега Сенцова обговорювалося з 2014 року, майже одразу після його незаконного арешту в анексованому Росією Криму. Тоді Сенцва намагалися обміняти на затриманих в Україні російських пропагандистів.

"Перше обговорення прізвища Сенцова було за два тижні після його незаконного арешту. Потім були затримані два російських журналісти, у червні або липні, і Путін під час розмови поставив це питання. І я кажу: ви відпускаєте Сенцова, я відпускаю журналістів. Путін відповів, що так, я готовий, але зробіть перший крок, відпустіть журналістів зараз і ми негайно розглянемо питання Сенцова", - розповів він.

Подальші події навчили його, як потрібно ставитися до обіцянок президента РФ, згадує колишній глава держави. Представників росЗМІ відпустили, а Сенцов так і залишився в російських катівнях.

"Було прийнято рішення, ми відпустили цих журналістів. Після цього я дзвоню пану Путіну, питаю про Сенцова та інших. Він каже: так почекайте, мені принесли документи, він терорист", - переказав Порошенко суть розмови з Путіним. За його словами, після цього Путін п'ять років відмовлявся обговорювати звільнення українського режисера.

Про яких саме журналістів ішлося, він не уточнив. Як повідомляє LB.ua, мова може йти про журналістів телеканалу "Звезда" Андрія Сушенкова й Антона Малишева, затриманих в Донбасі 6 червня 2014 року. Або про кореспондента "Звезды" Євгенія Давидова і звукоінженера Микиту Конашенкова, затриманих того ж місяця. Вони встигли відзначитися фейками про фосфорні бомби під Слов'янськом і нібито використання ЗСУ "Градів" проти мирного населення.

Рішення Міжнародного трибуналу ООН з морського права, який зобов'язав РФ відпустити українські кораблі та військовополонених моряків, захоплених в районі Керченської протоки в листопаді минулого року, робило подальше незаконне утримання українців в московському СІЗО токсичним. Тому Володимир Путін пішов на широкий обмін (7 вересня – ред.), "намагаючись відбілити свою міжнародну репутацію", вважає п'ятий президент.

"Рішенням Трибуналу в Гамбурзі повністю визнано, що Україна діяла у суворій відповідності до міжнародного права, і Росія була зобов'язана якнайшвидше, негайно відпустити наших моряків без будь-яких попередніх обговорень та умов... Якщо б не було виконано це рішення.., російські кораблі могли б заарештовувати в будь-якій частині світу. І Путін точно зважав на цю небезпеку, яка створила додаткову мотивацію для того, щоб вирішити це питання саме зараз", - зазначив Петро Порошенко.

На його думку, усі звільнені з полону Кремля - герої, незалежно від термінів їх повернення. При цьому абсолютно неприпустимо, щоб звільнені українські моряки після повернення додому свідчили слідчим органам країни-агресора, які продовжують вважати моряків "підозрюваними".

"Зараз, принаймні за заявами Слідчого комітету Росії, вони збираються продовжувати допитувати наших моряків. Вони у них, виявляється, досі підозрювані. Але наші моряки мають бути випущені без будь-яких умов, тому що це прецедент для виконання рішень міжнародного суду. Є результат - виграла Україна, ми б'ємося за своїх і я вітаю всіх з цим", - наголосив Порошенко.

Як повідомлялося, 7 вересня відбувся обмін утримуваними особами між Україною і Росією у форматі "35 на 35". РФ повернула до України 24 полонених моряків і 11 політв'язнів: Романа Сущенка, Олега Сенцова, Олександра Кольченка, Володимира Балуха, Станіслава Клиха, Миколу Карпюка, Олексія Сизоновича, Павла Гриба, Едема Бекірова, Євгена Панова й Артура Панова.

Серед тих, кого Україна передала РФ, є як росіяни, так і громадяни України, засуджені за державну зраду, участь у терористичних організаціях і інші злочини. 11 з них були помилувані президентом, 19 – звільнені з-під варти напередодні обміну, двоє вже перебували на волі, один був переданий росіянам раніше. До Москви полетіли, зокрема, головред пропагандистського видання "РИА Новости Украина" Кирило Вишинський і колишній командир роти ППО угруповання "ДНР" Володимир Цемах – ключовий фігурант справи MH17.

Докладніше читайте в спецтемі DT.UA "Повернення бранців Кремля додому", а також у матеріалі Володимира Кравченка "За будь-яку ціну?".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі