Каталонське питання призвело до краху чергового уряду Іспанії — The Economist

Поділитися
Каталонське питання призвело до краху чергового уряду Іспанії — The Economist © Instagram
Прем'єр призначив дострокові парламентські вибори на 28 квітня - менш ніж за місяць до виборів у Європарламент. Це будуть вже треті парламентські вибори в Іспанії за останні чотири роки.

Ймовірність того, що Педро Санчес міг керувати Іспанією довго, не скликаючи загальні вибори, завжди була мала. Він несподівано став прем'єром у червні минулого року після того, як його консервативному попереднику Маріано Рахою вперше в історії королівства оголосили вотум довіри. Але у Соціалістичної партії Санчеса всього 84 з 350 місць в нижній палаті парламенту - менше 25%. Союз лівих і баскських й каталонських націоналістів, які підтримали його уряд меншості, був згуртований головним чином навколо повалення Рахоя, пише журнал The Economist у свіжому випуску.

13 лютого уряд Санчеса вичерпало себе, коли бюджет країни на 2019 рік відхилили 191 голосом проти 158. Два дні потому прем'єр-міністр призначив дострокові парламентські вибори. Це будуть вже треті парламентські вибори в Іспанії за останні чотири роки. Результатом двох попередніх стали підвішені парламенти і слабкі уряди. І на цей раз такий результат здається неминучим. Політика стала ще більш роздробленою з недавнім зростанням ультраправої націоналістичної партії Вокс, яка готова вперше увійти в Генеральні кортеси (парламент).

Санчес приречений, як був приречений Рахой, стикатися з конфліктом у Каталонії, де майже половина виборців підтримує незалежність регіону від Іспанії. Так співпало, що дебати по бюджету припали на час початку судового процесу над 12 лідерами руху каталонських сепаратистів. Їм пред'явили звинувачення в заколоті і нецільовому використанні державних коштів на організацію неконституційного референдуму про незалежність регіону в жовтні 2017 року.

Санчес спробував розрядити каталонський конфлікт, поговоривши з сепаратистським урядом в Барселоні про їх претензії. У бюджеті було закладено збільшення державних інвестицій в Каталонію на 18,5%. Відмова від цього була би "історичною помилкою, яку довелося б пояснити каталонцям", - сказала міністр фінансів Хесус Марія Монтеро під час парламентських дебатів.

Тим не менше 17 каталонських депутатів приєдналися до опозиції, відмовившись голосувати за бюджет. Почасти через емоційний клімат, створений під час судового розгляду над лідерами каталонських сепаратистів. Каталонці також наполягали на тому, щоб Санчес погодився на переговори про самовизначення Каталонії з міжнародним посередником.

Найбільшою помилкою Санчеса за його недовгий час на посаді прем'єр-міністра було те, що він не погодився на цю пропозицію, ссилаючись на міжпартійні переговори в Каталонії із зовнішнім "доповідачем".

Цього було недостатньо для сепаратистів, але занадто багато для їхніх супротивників. Санчес швидко відступив, розірвавши контакт з сепаратистською адміністрацією в Барселоні.

Незалежний референдум юридично неможливий без внесення поправок у конституцію Іспанії, що є важкою процедурою. І це дурна ідея: переважна більшість іспанців і багато каталонці не підтримують спробу сепаратистів зруйнувати їхню країну. Міжнародне право не визнає право на самовизначення розвиненої демократії. Уряд на цьому тижні наполягав, що він не буде обмінювати бюджет на референдум.

У гарячковій політичній атмосфері три правоцентристські партії організували мітинг на мадридській площі Колон 10 лютого, на якому близько 45 тисяч людей, багато з яких розмахували іспанськими прапорами, виступали під гаслом "Вибори для Об'єднаної Іспанії".

Опитування громадської думки дають п'яти партіям від 10% до 25% голосів. Але з самого початку найбільш вірогідним результатом виборів є перемога праворадикальної коаліції, підтримуваної Вокс.

Прем'єр-міністр Іспанії Педро Санчес призначив дострокові парламентські вибори на 28 квітня - менш ніж за місяць до загальноєвропейських виборів у Європарламент. Це будуть вже треті парламентські вибори в Іспанії за останні чотири роки на тлі сепаратистських рухів в автономному регіоні Каталонії.

1 жовтня 2017 року в Каталонії пройшов референдум про незалежність, який в Мадриді визнали незаконним. У жовтні 2017 року голова місцевого Женералітату Карлес Пучдемон підписав декларацію незалежності Каталонії від Іспанії, а потім втік до Бельгії, рятуючись від переслідування з боку іспанської юстиції.

24 березня Верховний суд Іспанії розпочав кримінальне провадження проти Пучдемона і ще 12 політиків. Також суд видав ордер на арешт шістьох сепаратистів, серед яких і екс-голова парламенту Каталонії. 25 березня Пучдемон був затриманий у Німеччині, коли повертався до Бельгії.

Парламент Каталонії 14 травня обрав Кіма Торру новим головою регіонального уряду. Кім Торра зайняв місце Карлеса Пучдемона, який відмовився від висунення на цей пост у березні. Пучдемон знаходиться у Німеччині під підпискою про невиїзд.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі