Rzeczpospolita: Чому правляча партія Польщі вирішила провести вибори президента поштою?

Поділитися
Саме опір місцевих органів влади спонукало "ПіС" шукати інші рішення.

Після бурхливого обговорення Сейм Польщі прийняв проєкт голосування на виборах президента через пошту. Тепер документ знаходиться у Сенаті, який контролює опозиція. Для правлячого табору тепер діє варіант, в якому 10 або 17 травня проводиться перше універсальне голосування поштою в такому масштабі. Опозиційна "Громадянська коаліція" називає ситуацію державним переворотом, і всі опозиційні партії виступають проти цієї ідеї, хоча по-різному і з різними аргументами, пише польська газета Rzeczpospilta.

Згідно з прийнятим законом, президентські вибори у Польщі в першому і другому турах будуть проведені виключно шляхом кореспондентського голосування. Виборці самостійно або при посередництві повинні будуть кинути запечатаний конверт з бюлетенем і заявою про особисте таємне голосування в спеціально підготовлену поштову скриньку. Ці конверти листоноші будуть доставляти у виборчу комісію на території адміністрації, де відбувається підрахунок голосів. За викрадення бюлетенів або заяв загрожує до трьох років тюремного ув'язнення.

У правлячій польській партії "Право і справедливість" (ПіС) ідеї для проведення виборів розвивалися в залежності від ситуації. Роль міністра Шумовського буде ключовою. Опозиція чиновників місцевих органів влади, які наприкінці березня почали заявляти, що вони не будуть організовувати вибори, була важлива для реалізації плану загального заочного голосування.

Політики "ПіС" називають такі заяви опозиції повстанням і вказують, що це був один з найважливіших факторів в плані виборів.

Газета зазначає, що такі заяви посилилися в кінці березня. Мери міст, пов'язаних з опозицією (але не тільки), прямо заявили, що не будуть співпрацювати в організації виборів 10 травня. Деякі також заявили, що у них є на це законні підстави. Співрозмовники газети з опозиції не приховували в той час, що розраховували на підтримку місцевих органів влади під час виборчої битви та можливість проведення виборів.

Новий закон передбачає, що, якщо чиновники місцевих органів влади відмовляються співпрацювати в організації виборчих комісій, в гру вступає воєвода (глава регіону – ред.), який, наприклад, буде вибирати приміщення для виборчих комісій. Таким чином, "ПіС" хоче гарантувати, що весь процес відбудеться. Роль воєводи також вказується в акті щодо ведення списку виборців. Точно так само - щоб перешкодити місцевим органам влади блокувати весь процес.

У неділю, 29 березня, в Баварії також було проведено заочне голосування, на яке вказала "ПіС" в якості прикладу.

Процес перенесення крайнього терміну в травні був уповільнений застереженнями, зробленими лідером партії "Завет" Ярославом Говіном. Внутрішній спір призвів до затримки на кілька днів. І час, як писав газета у вівторок, тут найважливіше. На практиці у польського поштамту та уряду буде кілька днів для підготовки операцій такого масштабу. В таборі є поінформованість про ризик всієї операції, але керівник "ПіС" Ярослава Качиньського твердо і неодноразово виключав можливість відкласти вибори шляхом введення надзвичайного стану.

У вівторок у відставку подав заступник міністра Каміль Бортнічук, один з найближчих соратників Ярослава Говіна. Він обіймав посаду заступника глави Міністерства фондів та регіональної політики. Угода не втрачає надії переконати опозицію змінити конституцію.

"Найближчими днями ми постараємося переконати опозиційних політиків реалізувати своє право перенести дату виборів на два роки", - сказав Ярослав Говін.

Він і його партія можуть також спробувати заблокувати загальне голосування поштою, коли законопроєкт повернеться в Сейм з Сенату. Це так званий атомний варіант. Але навряд чи хто-небудь в "ПіС" вважає, що після подій останніх днів це рішення взагалі політично можливо. Навряд чи хтось вірить в силовий табір.

Табір влади, однак, повинен враховувати коментарі та реакцію міжнародної спільноти на заочне голосування і припинення виборчої кампанії в Польщі.

"Справжні вибори вимагають справжньої кампанії", - сказав у вівторок глава виборчого офісу ОБСЄ інгібьорг Сулрун Гісладоттір, який також сказав, що таке швидке введення заочного голосування у Польщі може викликати сумніви.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі