The Economist: Кому потрібно інвестувати в Росію?

Поділитися
The Economist: Кому потрібно інвестувати в Росію?
Арешт Майкла Келві в Росії шокував іноземні компанії. Такий крок сигналізує про байдужість Росії до іноземних інвестицій.

Один із сучасних найстаріших і найбільших інвестиційних фондів Росії, Baring Vostok Capital Partners (BVCP), був запущений у 1994 році. Він залучив $ 3,7 мільярдів у капітал, інвестуючи $ 2,8 млрд у 80 компаній по всій території колишнього Радянського Союзу, в тому числі у деякі з провідних російських фірм, таких як технічна зірка "Яндекс". Провідна російська ділова газета "Ведомости" назвала компанію "символом прямих інвестицій в Росію". Засновник-американець Майкл Келві незмінно проявляє оптимізм з приводу російського ринку через кризу, рецесію і геополітичну напруженість, залишаючись на місці, навіть коли інші іноземні інвестори згорнули свій бізнес після того, як Росія анексувала Крим і почала війну на сході України. Навіть у країні, де ділові суперечки можуть заплутатися, він був одним з останніх, яких хто-небудь чекав знайти за ґратами, йдеться в статті "Кому це потрібно?" в журналі The Economist.

Автор зазначає, що саме за ґратами Келві виявився 15 лютого, коли йому було пред'явлено звинувачення в шахрайстві на строк до десяти років. Його арешт, який відбувся, коли урядовці та бізнес-лідери зібралися на щорічну інвестиційну конференцію в Сочі, викликав шок у російському діловому світі. Російські акції впали. Західні бізнес-асоціації в Росії попереджають про згубний вплив на інвестиційний клімат. Олексій Кудрін, глава Рахункової палати Росії і близький друг Путіна, назвав ситуацію "надзвичайною ситуацією для економіки".

Справа, мабуть, пов'язана з корпоративним конфліктом за банк "Схід", в якому BVCP належить 52,5% акцій. Обвинувачі стверджують, що Келві і його партнери присвоїли 37,7 млн доларів коштів банку. Келві назвав звинувачення необґрунтованими і каже, що вони є результатом зіткнення з двома міноритарними акціонерами, Артемом Аветісяном і Шерзодом Юсуповим, якого BVCP звинувачує в шахрайському вилученні активів з їх невеликого банку перед злиттям із "Сходом" у 2017 році. Спір перейшов в арбітраж в Лондоні. Справу проти Келві було порушено після того, як Юсупов подав скаргу у Федеральну службу безпеки РФ. The Bell повідомив, що у Аветісяна є тісні зв'язки зі службами безпеки країни, в тому числі з сином Миколи Патрушева, голови Ради безпеки Росії.

В якомусь сенсі така історія навряд чи незвичайна. Як написав у своїй колонці в підтримку Келві Борис Титов, російський бізнес-омбудсмен, втручання силовиків (колишніх і нинішніх співробітників служб безпеки) в комерційну діяльність, є "системною проблемою". У росіян навіть є термін для незаконної тактики, часто використовуваної в змові з нечесними державними устновами, який використовується для захоплення активів: рейдерство. Власний список десяти успішних інвестиційних принципів BVCP включає в себе "конструктивні відносини" з владою, які є даниною цим реалій; він тримав у відомості відомого російського космонавта для управління власними відносинами з державою.

Арешт Келві нагадав про справу Білла Браудера, відомого американського фінансиста і колишнього прихильника Володимира Путіна, який був висланий з Росії в 2005 році. Він став жорстким критиком Кремля після того, як його адвокат Сергій Магнітський помер у російській в'язниці. Однак, хоча Браудер вступив у боротьбу з великими компаніями, контрольованими державою, Келві, як правило, тримався осторонь від галузей, що представляють інтерес для держави, натомість зосередившись на зростання приватних компаній в споживчому секторі.

"Якщо вони можуть заарештувати Келві, вони не бояться когось заарештувати", - написав Майкл Макфол, колишній американський посол в Росії. Ветеран Salomon Brothers і Європейського банку реконструкції і розвитку, став відомий з умінням орієнтуватися в Росії. Аркадій Волож, мільярдер-засновник "Яндекса", назвав його "ринковим стандартом порядності і законності". Герман Греф, голова державного "Сбербанку", найбільшого кредитора Росії, оголосив Келві "порядною і чесною людиною". Кирило Дмитрієв, директор Російського фонду прямих інвестицій, державного фонду державного добробуту, з хорошими зв'язками, пообіцяв надати особисту гарантію" Келві.

Оскільки Росія і Америка знаходяться у ворожому протистоянні, а Конгрес готує ще один набір санкцій щодо Росії, арешт відомого американського бізнесмена загрожує стати політичною гарячою точкою - та потенційної розмінною монетою для Кремля. Рішення судді, винесену на наступний день після арешту, залишити Келві під вартою до суду протягом двох місяців, говорить про те, що справа не буде вирішена швидко або тихо. Для західного бізнесу, який все ще працює в Росії, лякають наслідки. Будучи іноземцем, одного разу забезпечив хоч трохи захисту, говорить Алексіс Родзянко, президент Американської торгової палати в Росії. "Тепер кожен з нас замислюється, як далеко я від клітини?"

Кремль говорить, що сподівається, що справа не зашкодить інвестиціям. Можливо, це тому, що їх залишилося так мало. Економічна політика уряду визнає це. Його центральною концепцією є ідея "національних проектів", інфраструктури та інших планів, які в значній мірі залежать від капіталу з боку держави і державних підприємств. У своїй щорічній промові про стан профспілок 20 лютого Путін кивнув у відповідь на проблеми, з якими стикаються підприємці. "Чесним компаніям не слід боятися кримінального переслідування", - заявив він, що деякі інтерпретують як завуальоване посилання на Келві.

Президент доручив Агентству стратегічних ініціатив, урядовому аналітичному центру, допомогти створити платформу для бізнесу, щоб повідомляти про тиск з боку правоохоронних органів. Це може мати конструктивний ефект, ніж сподівається президент. Аветісян є директором департаменту Агентства стратегічних ініціатив "Новий бізнес", в обов'язки якого входять ініціативи з покращення інвестиційного клімату.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі