Тривале відтермінування Brexit вигідне всім — FT

Поділитися
Тривале відтермінування Brexit вигідне всім — FT Без відтермінування Велика Британія має вийти з ЄС вже післязавтра © depositphotos / InkDropCreative
Сьогодні відбудеться саміт ЄС, на якому лідери країн-членів об'єднання вирішать, чи надавати Британії відтермінування.

Тривале відтермінування Brexit піде на користь і Європейського Союзу, і Великій Британії, пише в редакційній статті газета Financial Times. Лідерам ЄС не позаздриш. Їм необхідно вирішити, на яких умовах надати Британії подальше продовження термінів виходу з блоку і чи варто взагалі давати відстрочку. Через нездатність британських політиків вирішити питання про Brexit лідерам ЄС доводиться витрачати на цю проблему все більше часу і зусиль, замість того щоб зосередитися на інших нагальних внутрішніх і зовнішніх проблемах.

У вівторок з'явилися обнадійливі ознаки того, що лідери ЄС можуть погодитися на тривале відтермінування виходу Великої Британії з Євросоюзу. Не в інтересах Брюсселя і не в інтересах Лондона допустити "жорсткий" Brexit в прийдешню п'ятницю або домовитися лише про коротке продовження. Хоча поведінка королівства дратує лідерів ЄС, їм варто дозволити відстрочити Brexit як мінімум до кінця цього року, якщо Лондон погодиться виконати низку умов.

На користь цього є три аргументи. По-перше, Brexit без угоди призведе до небажаних труднощів для європейських компаній - особливо з урахуванням того, що умови в світі погіршуються і не віщують нічого доброго перспективам економіки ЄС. Безумовно, Велика Британія понесе більш серйозної шкоди. Але це непотрібний ризик для ЄС в той час, коли він без особливого успіху домовляється про торгівлю з США і з'ясовує відносини з Китаєм.

По-друге, більше всіх з країн ЄС від безладного Brexit, як в політичному, так і в економічному відношенні, постраждає Ірландія. Питання ірландського кордону було центральною темою переговорів щодо Brexit протягом двох років, і лідери ЄС пообіцяли підтримати Дублін. Жорсткий Brexit стане насмішкою над цими обіцянками. Іншим лідерам ЄС необхідно прислухатися до поради ірландського прем'єра Лео Варадкара. Він підтримує відтермінування, щоб дати Великій Британії час і місце для прийняття рішення про свої майбутні відносини з європейськими сусідами.

Нарешті, лідери ЄС мають враховувати потенційні політичні наслідки поспішного і безладного Brexit. Більша частина провини, безсумнівно, лежатиме на Лондоні. Але збій в процесі, покликаному продемонструвати професіоналізм, політичну зрілість і єдність ЄС, не піде на користь нікому, крім євроскептиків, правих націоналістів і популістів, які сподіваються домогтися успіху на виборах в Європарламент в наступному місяці.

Лідери ЄС абсолютно справедливо бачать ризик в наданні відстрочки. З юридичних причин необхідно організувати участь Великої Британії в європейських виборах. Це здається безглуздістю, враховуючи, що ні уряди країн Євросоюзу, ні провідні політичні партії Великої Британії не раді такій перспективі. Більш того, британський уряд опиниться під тиском прихильників жорсткої лінії щодо ЄС всередині правлячої Консервативної партії, які закликатимуть всіляко саботувати діяльність ЄС.

Щоб розвіяти ці побоювання, Велика Британія повинна дистанціюватися від таких питань, як вибір нового голови Єврокомісії та складання довгострокового бюджету ЄС. Тереза ​​Мей, мабуть, готова взяти на себе таке зобов'язання, до якого всім лондонським політикам слід поставитися з розумінням. Однак це зобов'язання потрібно закріпити юридично, щоб в разі відставки Мей її наступник не зміг відмовитися від нього.

Лідерам ЄС не довелося б обговорювати відстрочку Brexit, якби британські політики вчасно домовилися про план щодо виходу. Переговори між урядом і опозиційною Лейбористською партією можуть принести такий результат. Але це малоймовірно, оскільки розбіжності через Brexit проникли вглиб британської політики і суспільства.

Brexit невигідний як для ЄС, так і для Великої Британії. Але ЄС необхідно піти назустріч і дати країні довгу паузу, щоб допомогти їй знайти рішення, яке заподіє найменшу шкоду всім зацікавленим сторонам.

Читайте також: Лейбористи і консерватори не домовилися щодо Brexit до саміту ЄС

9 квітня нижня палата британського парламенту зобов'язала Мей домагатися у ЄС відтермінування Brexit. Сьогодні відбудеться саміт лідерів ЄС, на якому буде прийняте рішення про надання відстрочки виходу Британії з блоку. Без неї ж Велика Британія буде змушена піти на Brexit без угоди з Брюсселем уже 12 квітня.

Детальніше про процес виходу Великої Британії з Євросоюзу читайте в матеріалі Віктора Константинова "Острів невизначеності" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Дивіться спецтему: Brexit
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі