Українцям потрібно готуватися до масованої інформаційної атаки - Бізнес - dt.ua

"Українцям потрібно готуватися до масованої інформаційної атаки"

3 лютого, 2017, 23:01 Роздрукувати Випуск №4, 4 лютого-10 лютого

У грудні 2016 р. Держрада Франції скасувала рішення про екстрадицію фінансового злочинця, екс-власника БТА Банку Мухтара Аблязова до Росії. Україна зробила всі необхідні кроки для екстрадиції Аблязова в нашу країну. Історія триває вже 7 років, і весь цей час адвокат відомої юрфірми "Ілляшев та Партнери" Роман Марченко працює над поверненням викрадених коштів і домагається екстрадиції злочинця.

Роман Марченко, старший партнер юридичної фірми «Ілляшев та Партнери»

У грудні 2016 р. Держрада Франції скасувала рішення про екстрадицію фінансового злочинця, екс-власника БТА Банку Мухтара Аблязова до Росії. Україна зробила всі необхідні кроки для екстрадиції Аблязова в нашу країну. Слідчим шляхом доведені розкрадання та інші злочини, скоєні Аблязовим і його ОЗУ в Україні. Український БТА визнаний потерпілим, адже Мухтар Аблязов викрав у казахського БТА і його "дочок" в СНД не менш як 6 млрд дол. Це встановлено англійським судом, до якого ніде у світі немає претензій щодо його справедливості та неупередженості.

Історія триває вже 7 років, і весь цей час адвокат відомої юрфірми "Ілляшев та Партнери" Роман Марченко працює над поверненням викрадених коштів і домагається екстрадиції злочинця. Зусиллями роботи залученої команди вдалося повернути майже 1 млрд дол. 

— Романе, окремі експерти кажуть, що Аблязову вдасться уникнути правосуддя. Такі прогнози реалістичні? 

— Швидше за все, висловлювання експертів були неправильно інтерпретовані. Річ у тому, що особа, яка вкрала 6 млрд дол., за визначенням не може заховатися від правосуддя і спати спокійно. У цьому полягає принцип неминучості покарання. При цьому, звісно, Мухтар Аблязов намагається максимально відтермінувати екстрадицію, та й втекти може знову.

— Як шахрай може втекти з французької в'язниці? 

— Нині Аблязов перебуває на свободі. Він був під вартою 3,5 року, але після того, як Державна рада Франції скасувала декрет прем'єр-міністра країни про екстрадицію його в Росію, Аблязова відпустили з-під варти. 

— Тепер він може вільно подорожувати?

— Ні. Інформація про Аблязова, як і раніше, перебуває в базі розшуку Інтерполу. Якщо екс-банкір захоче поїздити країнами Європи або світу, будь-яка перевірка особи скінчиться арештом. Хоча не слід виключати, що Аблязов може втекти за підробленими документами, як це вже траплялося раніше. 

— Де можна роздобути підроблені документи? 

— Для олігарха, котрий украв кілька мільярдів доларів США, купівля підроблених документів не є проблемою. Наприклад, коли англійський суд виніс вирок Аблязову про 22 місяці тюремного ув'язнення за надання неправдивих свідчень, Аблязов від відбування покарання втік у Францію, використовуючи підроблений дипломатичний паспорт Центральноафриканської Республіки. Його спільники з ОЗУ користувалися підробленими паспортами Угорщини, Ізраїлю, Киргизстану та інших країн.

— Як горе-банкір може вплинути на терміни екстрадиції в Україну?

— Аблязов і його адвокати можуть вдатися до вже апробованого сценарію. Після підписання головою французького уряду декрету про видачу його в Україну подадуть скаргу в Держраду. Та, оскільки Україна, на відміну від РФ, не вважається в Європі порушником норм міжнародного права, декрет про екстрадицію Аблязова в Україну, швидше за все, залишиться в силі. Але в такому разі його адвокати неодмінно скористаються правом звернення в Європейський суд із прав людини.

— Скільки піде часу на оскарження? 

— Все залежить від безлічі факторів. Наприклад, у питанні екстрадиції Аблязова в Росію Держрада Франції винесла рішення тільки через рік після подачі відповідної скарги. Аналогічний період може тривати розгляд скарги ЄСПЛ. Отже, процес екстрадиції Аблязова в Україну може легко затягнутися на два-три роки. Якщо ж Аблязов надумає знову втекти, процес екстрадиції доведеться пройти повторно, але вже в іншій країні. Точно спрогнозувати, коли Аблязов фактично постане перед судом за скоєні злочини, вкрай проблематично. 

— Що тепер робитиме колишній банкір? 

— Завжди важко передбачити дії шахрая, — а саме шахраєм його визнали англійські судді. Однак простежується певна закономірність у діях "аблязовців". Будь-який процес із участю банкіра супроводжується гучною PК-кампанією з дискредитації опонентів Аблязова та підробкою документів. Наприклад, коли французькі суди розглядали питання його екстрадиції, адвокати Аблязова надали як доказ підроблений лист МВС України (!), в якому повідомлялося про нібито відсутність із боку правоохоронних органів України претензій до їхнього підзахисного. Крім того, для дискредитації правоохоронних органів України його юристи надали суддям електронне листування між слідчим і адвокатом, що представляли інтереси потерпілого — БТА Банку. Хакери Аблязова справді зламали електронну пошту, але після того, як у листуванні не знайшли нічого крамольного, зміст листів вирішили підробити й фальсифікат видати за чисту монету. Тим самим адвокати Аблязова намагалися максимально дискредитувати правоохоронні органи і представників БТА, щоб переконати всіх у нібито упередженому слідстві та безпідставному кримінальному переслідуванні. 

— Причетність "аблязовців" доведена? 

— Втручання команди банкіра в роботу електронних систем і навмисна зміна суті кореспонденції встановлені низкою перевірок, і головне — рішенням Голосіївського райсуду Києва, що набуло чинності ще у 2014 р. Більш того, українським слідчим вдалося встановити й особу людини, котра оплачувала послуги хакерів. Ним виявився Ільяс Храпунов — зять Мухтара Аблязова. На цей час Генпрокуратура направила Швейцарії офіційний запит на арешт і екстрадицію Храпунова. 

— Кампанія дискредитації триває?

— Цього разу мішенню "аблязовців" став новий власник українського й казахстанського БТА, бізнесмен Кенес Ракішев. Зокрема, на ряді інтернет-сайтів з'явилися статті, у яких фігурує сфабриковане електронне листування між казахським підприємцем та якимось звідником. В електронних листах буцім обговорюється вартість ескорт-послуг, а також фігурують фотографії й імена дівчат модельної зовнішності. Очевидно, що кампанія спрямована на очорнення іміджу власника банку, який постраждав від дій ОЗУ Аблязова—Храпунова. Мета проста — ускладнити Ракішеву повернення вкрадених у БТА коштів. 

— Чому цього не можуть робити конкуренти по бізнесу? 

— Прозирає фірмовий почерк команди Аблязова. Спочатку зламується електронна пошта, після цього контент наповнюється "зручною" компрометуючою інформацією. До того ж брудна кампанія проти казахського бізнесмена значно активізувалася після звільнення Мухтара Аблязова з-під варти у Франції. При цьому брудна піар-кампанія проти Кенеса Ракішева, як кажуть, — тільки перша ластівка. Українцям потрібно готуватися до масованої інформаційної атаки, яку запланували "аблязовці". 

— Про що йдеться?

—Адвокатам вигідно зобразити банального шахрая жертвою політичного переслідування. Крім того, захист банкіра намагатиметься створювати негативний імідж як банку, котрий постраждав, так і самій Україні, яка домагається екстрадиції Аблязова. Імовірно, найближчим часом ЗМІ наводнять статті, що очорнюватимуть слідчі органи, які розслідували кримінальну справу щодо Аблязова, а нашу країну спробують звинуватити в порушенні норм міжнародного права. Максимальна дискредитація керівництва і юркоманди БТА, нацполіції, прокуратури, та й усієї держмашини України вигідна шахраєві, який усіма правдами й неправдами намагається не стати перед судом. 

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №1288, 28 березня-3 квітня Архів номерів | Останні статті < >
Вам також буде цікаво